„Žmogaus ateitis: nauji vaizduotės scenarijai" (Nr. DOTSUT-229(09.3.3-LMT-K-712-01-0078)/LSS-14900-2215)
Projekto laikotarpis: 2017 m. gruodžio mėn. – 2022 m. birželio mėn.
Projekto vadovas: doc. dr. Kristupas Sabolius
Projekto tikslas: ištirti įvairias vaizduotės teorijas ir sukurti naują filosofinę įsivaizduojamybės paradigmą, jos pagrindu kritiškai įvertinti žmogaus ateities scenarijus šiandienos gyvybės mokslų, technologinių, ekologinių ir socialinių iššūkių kontekste.
Numatomi pasiekti rezultatai: 2 individualios monografijos anglų k., 1 kolektyvinė monografija lietuvių k., 14 straipsnių, 20 žodinių pranešimų mokslo renginiuose, 8 plenariniai pranešimai bei 3 surengti tarptautiniai mokslo renginiai - bus pristatomi moksliniame seminare Romoje bei renginiuose Lietuvoje.
Projekto santrauka:
Tyrimu ketinama revizuoti esmines vaizduotės paradigmas, o įsivaizduojamybės temą įprojektuoti į giminingus kontekstus. Ji bus keliama sąveikoje su posthumanizmo ir Antropoceno teorijomis, dirbtinio intelekto ir „mašinų vaizduotės“ problema, žmogaus genetinio perkūrimo galimybės klausimu bei atsižvelgiant į čiabuvių epistemologiją.
Siekiant atlikti kompleksinę ikimodernios, modernios ir šiuolaikinės įsivaizduojamybės sampratų analizę bei konceptualizuoti tikrovės sampratą kaip ateities scenarijų kūrimo pagrindą, numatomos 3 tyrimų kryptys: 1) ikimodernios ir čiabuvių vaizduotės aspektų tyrimas: tarprūšinio ir simbiotinio egzistavimo perspektyva sąveikoje su tvaria raida ir ekologiniu sąmoningumu; 2) „mašinų vaizduotės“ ir dirbtinio intelekto kritinis apmąstymas medijų ir vizualumo tyrimų šviesoje; 3) plastiškos tikrovės sampratos nagrinėjimas šiandienos realybės problematikos šviesoje.
Projekte siekiama įsilieti į tarptautiniuose diskursuose plėtojamą konceptualinę analizę, todėl bus mezgamas poleminis dialogas su pasauliniais mokslo centrais, kuriuose vykdomi vaizduotės, realybės, technikos ir materijos tyrimai. Į Lietuvos filosofijos kontekstą tiriamą problematiką ketinama įvesti suorganizavus 3 tarptautines konferencijas VU, kuriose kartu su projekto vykdytojais dalyvautų reikšmingiausi šiandienos filosofai, apmąstantys tikrovę, vaizduotę ir techniką.
Projektas finansuojamas Europos socialinio fondo lėšomis pagal priemonės Nr. 09.3.3-LMT-K-712 „Mokslininkų, kitų tyrėjų, studentų mokslinės kompetencijos ugdymas per praktinę mokslinę veiklą“ veiklą „Mokslininkų kvalifikacijos tobulinimas vykdant aukšto lygio MTEP projektus“.