Socialinės politikos idėjų konkurso 2025 apdovanojimai c Tomas TerekasVilniaus universiteto Filosofijos fakulteto Socialinės politikos studijų programa kartu su LR Seimo Ateities komitetu ir LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija jau antrus metus organizuoja nacionalinį socialinės politikos idėjų konkursą 9–12 klasių moksleiviams. Šiuo konkursu siekiama paskatinti jaunimą domėtis socialinės politikos sritimi, analizuoti opiausias visuomenės problemas ir ieškoti inovatyvių sprendimų. Konkurso baigiamasis renginys ir nugalėtojų apdovanojimai įvyko balandžio 9 d. LR Seime.

Moksleivių idėjos atspindi itin platų socialinės politikos lauką – nuo kasdienių mokyklos iššūkių iki vizijų Lietuvos ateičiai. Konkurso dalyviai iš Rumšiškių, Raseinių, Vilkyškių, Ariogalos, Akademijos (Kauno r.) ir Vilniaus gimnazijų drąsiai siūlė savo vizijas apie Lietuvą 2050 metais: formavo ekosocialinės politikos principus ir analizavo, kaip jaunimas gali realiai prisidėti prie sprendimų priėmimo. Švietimo politikos lauke buvo analizuoti mokinių akademiniai lūkesčiai, jų valdymas iš mokinių ir mokytojų perspektyvos, mokyklos įtaka jaunimo sveikatai ir gerovei, išmaniųjų telefonų vaidmuo ugdymo procese bei provokuojantis žvilgsnis į 2050-ųjų mokytojo vaidmenį. Moksleiviai kėlė klausimus apie lygių teisių užtikrinimą, emigracijos pasekmes ir jaunimo politikos spragas. Darbai kvietė pažvelgti į aplinką kitaip – nuo žaliuojančių miestų vizijos iki žiedinės ekonomikos modelių mokyklose, kai patys vaikai tampa tvarumo ambasadoriais.

Pasak LR Seimo Ateities komiteto pirmininko Vytauto Grubliausko: „Socialinė politika yra viena pačių svarbiausių Lietuvos valstybės ateities temų. Naujos sudėties Lietuvos Respublikos Seimas ir Seimo suteiktus įgaliojimus turinti naujoji Vyriausybė socialinei politikai skirs ypatingai daug dėmesio. Tuo pat metu ypač vertindami jūsų jaunatviškąjį entuziazmą, veržlumą bei drąsą pasitinkant naujus iššūkius, ir toliau nekantriai lauksime moksleivių idėjų, kurios atskleistų, kokie socialinės politikos aspektai yra patys artimiausi ir aktualiausi jaunimui, kaip galima naujai, patraukliai, maksimaliai išnaudojant informacinių technologijų bei socialinių medijų teikiamas galimybes įgyvendinti ilgalaikius mūsų šalies socialinės politikos siekius.“

Renginyje moksleivius taip pat sveikino VU Filosofijos fakulteto prodekanas doc. dr. Vytis Silius, VU FsF Sociologijos ir socialinio darbo instituto Socialinės politikos katedros vedėja prof. Daiva Skučienė bei Socialinės apsaugos ir darbo ministrės patarėja, VU FsF docentė dr. Jekaterina Navickė.

VU Filosofijos fakulteto prodekanas Vytis Silius kreipėsi į istorinėje Seimo salėje susirinkusius mokinius kaip į ateities Seimą: „Man labai smagu matyti naujos sudėties Seimą – žiūrint į jūsų šviesius veidus neabejoju, kad ir Lietuvos ateitis yra šviesi. Jūs parodėte, kaip svarbu yra svajoti: dėl savo svajonių patekote į šį konkursą ir dėl to dabar esate Seimo salėje. Už galimybę šioms svajonėms realizuotis nuoširdžiai dėkoju VU Filosofijos fakulteto socialinės politikos programos dėstytojoms – docentei dr. Jekaterinai Navickei, profesorei dr. Daivai Skučienei, docentei dr. Rūtai Brazienei – bei visiems kolegoms ir studentams, kurių pastangomis jau antrus metus rengiamas Nacionalinis socialinės politikos idėjų konkursas. Taip pat dėkoju LR Seimo Ateities komiteto pirmininkui Vytautui Grubliauskui, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai. Nuoširdžiai dėkoju mokytojams, kad kuria terpę, kurioje mūsų jauniausios kartos aktyvumas, drąsa, išradingumas yra palaikomi ir skatinami.

Moksleivius ir moksleives sveikinu už tai, kad parodėte milžinišką drąsą ir ryžtą jau dabar imtis atsakomybės ir galvoti, kaip jūs, jūsų tėvai, o gal ir seneliai gyvens 2050 metais. Jūs parodėte, kad galite imtis iniciatyvos, ir šitaip klojate savo profesinį ir asmeninį kelią. Labai dažnai girdžiu moksleivių klausimą renkantis studijas: ką galėsiu dirbti jas baigęs. Žengdami į šį konkursą jūs uždavėte sau daug svarbesnį klausimą: kur aš matau problemų ir kokioje srityje noriu padaryti poveikį. Tuo parodėte, kad esate lyderės ir lyderiai ir kad tokiais galite būti ir būsite ateityje.“

Konkurso organizatorė, VU FsF docentė ir LR Socialinės apsaugos ir darbo ministrės patarėja dr. Jekaterina Navickė sakė: „Kviečiame visus jaunus žmones domėtis mūsų šalies socialine politika, aktyviai siūlyti idėjas, nebūti abejingiems socialinių problemų sprendimui. Tikimės, jog šis konkursas atvers įdomų ir labai įvairialypį socialinės politikos pasaulį, o kai kuriuos paskatins rinktis socialinę politiką kaip savo būsimos prasmingos profesinės karjeros kelią. Vilniaus universitetas jau daugiau nei dešimtmetį vykdo Socialinės politikos krypties studijas, siekia prisidėti prie aukščiausios kvalifikacijos profesionalų rengimo šioje gyvybiškai svarbioje mūsų valstybei srityje.“

-----------------------------------

II nacionalinio socialinės politikos idėjų konkurso rezultatai

Tarp trijų geriausių konkurso darbų autorių išrinkti:

Goda Grajauskaitė iš Kaišiadorių r. Rumšiškių Antano Baranausko gimnazijos (I g. kl.) už darbą „Mokinių akademiniai lūkesčiai ir jų valdymas: mokytojų ir mokinių požiūriai“,

Vytenis Gudžiūnas ir Kajetonas Žickis iš Raseinių Prezidento Jono Žemaičio gimnazijos (II g. kl.) už darbą „Pražydę didmiesčių stogai“,

Austėja Paulikaitė iš Pagėgių sav. Vilkyškių Johaneso Bobrovskio gimnazijos (IV g. kl.) už darbą „Kur dabar...?“.

Skatinamieji prizai buvo skirti šiems talentingiems dalyviams:

Dominykas Docius ir Pijus Tulušis iš Kauno r. Akademijos Vytauto Didžiojo universiteto Ugnės Karvelis gimnazijos (I g. kl.) už darbą „Mokyklos įtaka jaunimo sveikatai ir gerovei“,

Birutė Venslavičiūtė iš Vilniaus Žirmūnų gimnazijos (II g. kl.) už darbą „Žiedinė ekonomika mokyklose: tvari ateitis prasideda čia“,

Anita Gedgaudaitė, Urtė Gudelevičiūtė, Darija Banionytė, Eliza Aputytė ir Saulė Kuktaitė iš Raseinių r. Ariogalos gimnazijos (II g. kl.) už darbą „Programėlė „Parama mums“.

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos