2PS - Prevent & Protect Through Support
2PS - Prevent & Protect Through Support, No. 101073949. HORIZON-CL3-2021-FCT-01
Projekto vykdymo laikotarpis: 2022-10-01 – 2025-09-30.
Projekto finansavimas: Projektas finansuojamas Horizonto programos lėšomis (HORIZON-CL3-2021-FCT-01), HORIZON Research and Innovation Actions.
VU komanda: prof. dr. Ilona Laurinaitytė (VU dalies vadovė), doc. dr. Neringa Grigutytė, klinikinė psichologė Gustė Ovčinnikova.
Projekto tinklapis - https://2ps-project.eu/
Projekto konsorciumas
Projektą, kartu su Vilniaus universitetu įgyvendina 22 partnerius iš 16 Europos šalių: Polish Platform for Homeland Security (Lenkija), kurie yra koordinatoriai, Hospital Charité – Universitätsmedizin Berlin (Vokietija), Deep Blue (Italija), German Police University (DHPol) (Vokietija), Sheffield Hallam University (Jungtinė Karalystė), Vilnius University (Lietuva), IANUS Consulting Ltd (Kipras), National Institute of Mental Health (Čekijos Respublika), Timelex (Belgija), University of Bergen (Norvegija), Karolinska University Hospital, Department of Sexual Medicine (Švedija), Nottingham Trent University (Jungtinė Karalystė), Finnish Ministry of Interior (Suomija), Polish Police Gdansk (Lenkija), Polish Police Headquarter (Lenkija), Protect Children Agency (Suomija), Malta Police Force (Malta), Basque Government - Security Department (Ispanija), Online Child Abuse Expertise Office (Nyderlandai), Police Scotland (Jungtinė Karalystė), L’Ange Bleu – the Blue Angel Association (Prancūzija), University Psychiatric Clinics (UPK) Basel (Šveicarija).
Dar 8 institucijos yra įtrauktos kaip asocijuoti partneriai (iš 6 šalių: Austrijos, Belgijos, Bulgarijos, Nyderlandų, Jungtinės Karalystės ir JAV).
Projekto aktualumas ir naujumas
Europos Komisijos naujausioje kovos su seksualine prievarta prieš vaikus strategijoje pabrėžiama, kad visame pasaulyje yra pralaimima kovoje su seksualine prievarta prieš vaikus ir jų išnaudojimu internete. Įgyvendinant įvairius Europos Sąjungos finansuojamus projektus yra siekiama nustatyti seksualinės prievartos prieš vaikus šaltinius ir labiau atkreipti dėmesį į vietos švietimo institucijų bei specialistų poreikius ir sąlygas kovojant su dideliu seksualinę prievartą patiriančių vaikų nuotraukų ir vaizdo įrašų internete kiekiu. Deja, iš paskutinių atliktų apžvalgų matyti, kad nėra stebima jokių šios medžiagos paplitimo mažėjimo ar stabilizavimosi požymių.
2PS projektas, kurio pavadinimas yra „Prevencija ir apsauga teikiant /per pagalbą“ (angl. „Prevent & Protect Through Support“), yra itin novatoriškas tuo, kad siūlo keisti požiūrį kovoje su seksualine prievarta prieš vaikus ir jų seksualiniu išnaudojimu Europoje. Atitinkamai 2PS projektu yra keliamas tikslas dirbti su seksualiai vaikais besidominčiais asmenimis, jų poreikiu gauti pagalbą bei rekomendacijas, kad jie nepadarytų nusikalstamos veikos ateityje. Būtina pažymėti, kad 2PS projektas smerkia visas seksualinės prievartos ir išnaudojimo formas prieš vaikus, nepateisina tokio elgesio, tačiau siekdamas sumažinti skriaudžiamų vaikų skaičių ir tų, kuriems gresia išnaudojimas, imasi naujos iššūkių nestokojančios ir mokslu grįstos prevencijos paieškos.
Aukštos kompetencijos ir įvairialypė projekto dalyvių komanda, kartu su pasaulyje pripažintais asocijuotais partneriais, šiuo projektu yra įsipareigojusi padėti pagrindus naujiems poveikio metodams, kurie papildytų šiuo metu egzistuojančius metodus. Atsižvelgiant į asmenų, turinčių seksualinių interesų vaikų atžvilgiu, paramos poreikius, dalinantis geriausia konsultavimo, terapijos ir gydymo metodų praktika, kartu su specialistams skirtais naujais mokymais ir rekomendacijomis, planuojama pradėti vykdyti prevencines priemones, siūlant alternatyvias veiksmų kryptis jau padariusiems nusikalstamą veiką asmenims, ir asmenims, kuriems yra rizika nusikalsti. 2PS projektas veiksmingus prevencijos veiksmus grindžia daugiadisciplininiu požiūriu, atsižvelgiant į specifinius tokių asmenų poreikius, individualias aplinkybes ir aplinkos sąlygas.
VU komandos vaidmuo
Psichologijos instituto komanda, kaip turinti ekspertinių žinių apie seksualinę prievartą bei jos rizikos vertinimą, tiesiogiai prisidės prie dabartinės seksualinės prievartos prieš vaikus prevencijos praktikos apžvalgos ir analizės (WP2) bei Mokymo ir švietimo (WP5) veiklų kūrimo, taip pat rūpinsis informacijos sklaida, didins suinteresuotų institucijų, specialistų ir visuomenės informuotumą (WP6). Komanda taip pat dalyvaus sprendžiant su projekto valdymu susijusius klausimus (WP1), prisidės prie internetiniais sprendimais grįstos prevencijos priemonių kūrimo (WP4) bei teisinių ir etinių gairių teikimo (WP7).
Projekto rezultatai
Geresnis saugumo specialistų ir politikos formuotojų supratimas bei informuotumas apie seksualinės prievartos prieš vaikus ir seksualinio vaikų išnaudojimo paplitimą ir procesą.
Geresnis supratimas apie vaikais seksualiai besidominčių asmenų grupės charakteristikas, nustatant skirtumus tarp nusikalstamą veiką padariusių ir nepadariusių.
Parengti įvairioms kultūroms pritaikyti seksualinės prievartos prieš vaikus rizikos vertinimo instrumentai.
Inovatyvios ir veiksmingos priemonės, įskaitant mokymo programas, kurios skirtos vaikų seksualinio išnaudojimo , prevencijai, nustatymui ir sėkmingam reagavimui (sukurta švietimui ir prevencijai skirta platforma visoms suinteresuotoms šalims nacionaliniu ir tarptautiniu lygmeniu, sukurti 2PS įrankiai ir priemonės, pravesti mokymai ir išbandytas rizikos vertinimo instrumentas).
Patobulintas mokslu grįstas politikos formavimas, susijęs su vaikų seksualinio išnaudojimo prevencija (parengtos, pristatytos politikos formavimui skirtos gairės, rekomendacijos, surengtos diskusijos, pristatymai).
Projektas finansuojamas pagal Europos Sąjungos programa „Horizon Europe“. Projekto nr. 101073949.
Skaityti daugiau
Socialiniai tinklai
LinkedIn
X
YouTube