SHARE (Europos sveikatos, senėjimo ir išėjimo į pensiją tyrimas, angl.Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe)– viena pagrindinių socialinių mokslų Mokslinių tyrimų infrastruktūrų (MTI) Europos mokslinių tyrimų erdvėje. Tai inovatyvi, multidisciplininė, tarptautinė, tinklinė duomenų bazė, apimanti 28 Europos šalių ir Izraelio mikro duomenis sveikatos, socioekonominio statuso, socialinio ir šeimos tinklų srityse (sukaupta apie 140 tūkst. asmenų duomenų, apie 530 tūkst. interviu). Lietuvoje apklausiama apie 2 tūkst. žmonių.
Apie
SHARE visų pirma skirta socialinių mokslų atstovams – demografams, ekonomistams, sociologams, socialiniams politikams, psichologams ir kt. – tačiau ji aktuali kitų mokslo krypčių atstovams – epidemiologams, medicinos, visuomenės sveikatos srities mokslininkams ir kt. – tyrinėjantiems įvairius senėjimo aspektus.
Pagrindinis SHARE tikslas – kaupti duomenis, skirtus analizuoti individo ir visuomenės senėjimo procesus bei sudaryti prieigą prie duomenų. Iki šių metų, SHARE yra atlikusi aštuonis duomenų rinkimo etapus - taip vadinamas bangas (2004, 2006, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018 ir 2020 metais). 2020 ir 2021 metais buvo atlikti specialūs COVID skirti tyrimai.
2021 metų rudenį pradėtas devintasios bangos tyrimas, o iki 2024 metų planuojama atlikti dešimtąjį duomenų rinkimo etapą.
SHARE bendradarbiauja su JAV valstijų atliekamu Sveikatos ir išėjimo į pensiją tyrimu (angl. HRS - US Health and Retirement Study), Didžiosios Britanijos longitudiniu senėjimo tyrimu (angl. ELSA - English Longitudinal Study of Ageing) ir kitais senėjimo tyrimais visame pasaulyje.
Vilniaus universiteto bendradarbiavimas su SHARE projekte dalyvaujančių šalių atstovus vienijančiu SHARE-ERIC konsorciumu pradėtas 2014 m., gavus oficialų SHARE-ERIC koordinatorių ir Miuncheno Senėjimo ekonomikos centro, Makso Planko Socialinės teisės ir Socialinės politikos instituto bendradarbiavimo raštą, patvirtinantį Vilniaus universiteto mokslininkų prisijungimą prie atliekamų tyrimų. SHARE-ERIC raštas – parsisiųsti.
Europos sveikatos, senėjimo ir išėjimo į pensiją tyrimas (angl. Survey on Health, Aging and Retirement in Europe; sutrumpintai - SHARE) yra testinis vyresnio amžiaus žmonių (50+ metų) tyrimas, vykdomas 28 Europos šalyse ir Izraelyje. Lietuvoje, kaip ir visose tyrime dalyvaujančiose šalyse, kas antrus metus apie 50 apklausėjų apklausia apie 2 tūkst. žmonių. Tyrimo metu įvertinama tiriamųjų fizinė ir psichinė sveikatą, ekonominis ir socialinis užimtumas, pajamos, turtas, laiko paskirstymas įvairioms veikloms, pasitenkinimas gyvenimu ir daugybė kitų gyvenimo sričių. Tyrimo rezultatai skirti ne tik moksliniams tyrimams, bet gali padėti suprasti tirti politinių sprendimų poveikį ir priimti geriausius sprendimus ateityje.
140.000 Apklaustųjų |
50+ Amžius |
530.000 Interviu |
SHARE-ERIC konsorciumas
2011 metais SHARE tyrimas tapo pirmuoju ERIC konsorciumu (ang. European Research Infrastructure Consortium). Šiuo metu SHARE-ERIC vienija 16 šalių. Kitos 11 šalių, tame tarpe ir Lietuva yra partnerės.
SHARE-ERIC būstinė Miunchene, Vokietijoje, tyrimo pagrindinis koordinatorius yra Max Planck Socialinės teisės ir socialinės politikos instityto Miuncheno Ekonomikos ir senėjimo institutas (MEA).
SHARE-ERIC valdymo struktūra
Tyrimų metodologija
- Tęstinis - kiekvienos kas du metus daromos tyrimo bangos (duomenų rinkimo etapo) metu stengiamasi apklausti tuos pačius respondentus - 50-ties metų ir vyresnius asmenis . Taip užčiuopiamas dinaminis senėjimo proceso pobūdis. Tyrime naudojama atsitiktinė dalyvių atranka.
- Daugiadisciplininis - padeda susidaryti pilną senėjimo proceso vaizdą ir ryšius tarp ekonominių, socialininių ir medicininių parametrų.
- Palyginamas - visos tyrime dalyvaujančios šalys taiko vienodą tyrimo procedūrą, o tyrimai atliekami griežtai nustatytu metu – tokiu būdu pasiekiamas išskirtinai didelis duomenų palyginamumas.
- Tarptautinis - be 28 tyrime dalyvaujančių Europos šalių ir Izraelio, duomenys yra harmonizuoti su JAV HRS ir Anglijos ELSA tyrimais.
Duomenų bazės sudėtis
- Ekonomika - pvz. dabartinio darbo pobūdis, galimybės dirbti sulaukus pensijinio amžiaus, pajamų šaltiniai ir struktūra, turtas, vartojimas, būstas, švietimas.
- Sveikata - pvz. sveikatos jausena, nustatyta sveikatos būklė, fizinės ir kognityvinės funkcijos, naudojimasis sveikatos infrastruktūra.
- Biožymekliai - pvz. rankos suspaudimo jėga, biomasės indeksas.
- Psichologija - pvz. psichinė sveikata, savijauta ir pasitenkinimas gyvenimu.
- Demografija - pvz. vedybinis statusas, vaikai, būstas, išsilavinimas.
- Socialinė pagalba - pvz. šeimos pagalba, pinigų ir turto pervedimai, socialiniai tinklai, savanorystė.
2020 ir 2021 metais buvo atliktus specialios SHARE-COVID19 apklausos, skirtos nustatyti kaip tiriamųjų gyvenimą įtakojo pandemija.
Respondentų apklausa vykdoma individualiai, o ją atlieka patyrę, kvalifikuoti ir apmokyti tyrėjai. Remiantis ankstesne SHARE projekto vykdytojų patirtimi, vieno respondento apklausa vidutiniškai trunka apie 80 minučių. Respondento atsakymai registruojami CAPI (computer-assisted personal interviews) kompiuterinėje programoje, skirtoje SHARE tyrimo atlikimui.
Surinktus tyrimų duomenis gali naudoti įvairių mokslo krypčių – sociologijos, medicinos, psichologijos, ekonomikos, demografijos ir kt. – mokslininkai, praktikai bei socialinės ir sveikatos politikos formuotojai.
Vykdant kiekvienos bangos tyrimą, dalis klausimų, apimančių esmines gyvenimo sritis, kartojasi. Taip pat kiekvienos bangos tyrimas turi ir specialių konkrečiai sričiai skirtų klausimų bloką. 7-oji apklausos banga (vykdyta 2017-2018) apėmė šiuos klausimų modulius – demografija ir bendravimo tinklai, vaikai, fizinė sveikata, elgesio rizikos, kognityvinės funkcijos, psichinė sveikata, sveikata, darbas ir pensijos, kompiuterio naudojimas, rankos stiprumas, socialinė pagalba, finansiniai pervedimai, namai, pajamos, vartojimas, turtas, laisvalaikio veiklos. 8-oji apklausos banga (vykdyta 2019-2020 metais) pridėjo modulius apie socialinius tinklus, apgaleistavimą dėl praeities taupymo, laiko sąnaudas įvairioms veikloms.
SHARE bangos
SHARE tyrimas vyksta bangomis kas du metus apklausiant tuos pačius ir naujus respondentus.
Nuo 2004 m. jau įvyko 8 SHARE bangos ir šiuo metu renkami 9-osios bangos duomenys.
1-oji banga (2004) startavo su šiomis šalimis – Austrija, Belgija, Šveicarija, Vokietija, Danija, Ispanija, Prancūzija, Graikija, Nyderlandais, Švedija ir Izraeliu
2-oji banga (2006) – prisijungė Čekija, Airija ir Lenkija
3-oji banga (2008)
4-oji banga (2011) – prisijungė Estija, Vengrija, Portugalija ir Slovėnija
5-oji banga (2013) – prisijungė Liuksemburgas
6-oji banga (2015) – prisijungė Kroatija
7-oji banga (2017) – prisijungė Bulgarija, Kipras, Suomija, Latvija, Lietuva, Malta, Rumunija ir Slovakija
8-oji banga (2019)
9-oji banga (2021)
SHARE COVID
SHARE tyrimas atliko dvi apklausas skirtas COVID epidemijos įtakai visuomenei nustatyti.
Apklausų tikslas buvo nustatyti COVID epidemijos pasekmes visuomenei ir ypač vyresniems nei 50-ies amžiaus žmonėms. O taip pat suprasti kaip taikyti geresnes sveikatos apsaugos, ekonomines ir socialines priemones. Mūsų rekomendacijos, suformuluotos besiremiant tyrimais, siekia padaryti Europos Sąjungos visuomenes ir sveikatos sistemas atsparesnes pandemijoms - jų prevencijoje, apsaugoje nuo jų ir ypač besirūpinant 50+ visuomenės grupe, kuri yra labiausiai pažeidžiama populiacijos dalis.
Projektas siekia identifikuoti nelygybę sveikatos apsaugos srityje prieš, per ir po pandemijos, kad suprasti karantino pasekmes sveikatai, darbo rinkai, pajamoms, turto nelygybei, socialiniams santykiams. O taip pat projektas siekia optimizuoti ateities epidemijų kontrolės priemones, kreipiant dėmesį į geografinius pandemijos plitimo faktorius ir jų santykį su socialiniais modeliais.
SHARE LIFE
SHARELIFE – tai trečioji SHARE duomenų rinkimo banga, vykusi nuo 2008-ųjų rudens iki 2009-ųjų vasaros, kuri koncentravosi į žmonių gyvenimo istorijas (life histories). Beveik 30 000 žmonių iš 13 Europos valstybių dalyvavo šiame tyrimo raunde.
SHARELIFE sujungia individualius mikro duomenis apie visą respondento gyvenimą su instituciniais makro duomenimis apie gerovės valstybę. Tai leidžia įvertinti visą gerovės valstybės intervencijų poveikį asmens gyvenimui. Institucinės aplinkos pokyčiai, darantys įtaką individualiems sprendimams, yra ypač svarbūs vertinant politiką visoje Europoje.
SHARELIFE anketoje pateikiamos visos svarbios mūsų respondentų gyvenimo sritys, pradedant partneriais ir vaikais, susijusiais su būstu ir darbo istorija, iki išsamių klausimų apie sveikatą ir sveikatos priežiūrą. Su šia įvairove SHARELIFE yra idealus tarpdisciplininis duomenų rinkinys sociologijos, ekonomikos, gerontologijos ir demografijos tyrimams.
SHARELIFE duomenys buvo renkami nuo 2008 m. rudens iki 2009 m. vasaros. SHARELIFE duomenis galima susieti su esamais Europos sveikatos, senėjimo ir išėjimo į pensiją tyrimo (SHARE), daugiadisciplininės ir tarpvalstybinės mikroduomenų duomenų bazės duomenimis. 50 metų ir vyresnių asmenų sveikatos, socialinio ir ekonominio statuso ir socialinių bei šeimų tinklai ir yra prieinami moksliniam naudojimui nemokamai.
Specialūs duomenys
Be įprastų bangų duomenų ir retrospektyvių gyvenimo istorijų (SHARELIFE), SHARE siūlo daugybę papildomų duomenų rinkinių:
1. easySHARE: Mūsų mokymo duomenų rinkinys, skirtas mokymo tikslams universitetuose ir pradedantiesiems, kad galėtų iš pirmo žvilgsnio į SHARE.
2. Record Linkage: Konkrečiai šaliai skirti projektai, skirti susieti SHARE duomenis su pasirinktais administraciniais įrašais.
3. Interviewer Survey: Specialus duomenų rinkinys, pagrįstas klausimynu, skirtu SHARE pašnekovams.
4. Job Episodes Panel: Retrospektyvinė panelė apie SHARELIFE respondentų darbo gyvenimo istorijas.
5. Biomarkers: Objektyvios sveikatos priemonės, įtrauktos į SHARE.
6. Dutch Mixed Mode Experiment data: Nyderlandų SHARE Wave 6 duomenys, atlikti per internetinę apklausą (CAWI) arba pokalbį telefonu (CATI)
7. Social Policy and Law Shared Database: Suteikia prieigą prie duomenų rinkinių išilginei mikroduomenų analizei ir išorinių kiekybinių ir kokybinių duomenų šaltinių duomenų žemėlapio.
8. SHARE Corona Survey 1: Su šiuo klausimynu surinkti duomenys leis nuodugniai ištirti, kaip vyresnio amžiaus žmonių rizikos grupė susidoroja su COVID-19 poveikiu sveikatai ir socialiniam bei ekonominiam poveikiui.
9. SHARE Corona Survey 2
Prieigos ir duomenų naudojimo taisyklės
SHARE tyrimo duomenys mokslo bendruomenės nariams yra prieinami nemokamai. Lietuvoje atlikto SHARE tyrimo duomenys prieinami per bendrą SHARE duomenų bazę. Duomenų prieigos principus reglamentuoja SHARE-ERIC statutas:
- Surinkus ir nuasmeninus SHARE tyrimo duomenis, jie nedelsiant išplatinami mokslo bendruomenei.
- Visa mokslo bendruomenė SHARE duomenimis gali naudotis nemokamai.
- SHARE duomenys renkami ir saugojami vadovaujantis duomenų privatumą reglamentuojančiais Europos ir nacionaliniais teisės aktais.
SHARE laikosi respondentų anonimiškumą apsaugančių taisyklių. Visi duomenys yra nuasmeninti ir neleidžia atpažinti į klausimus atsakiusių respondentų.
Detalios prieigos ir duomenų naudojimo taisyklės yra pateiktos SHARE duomenų centro puslapyje, kviečiame su jomis susipažinti. Čia pateikiame santrauką:
- SHARE duomenys gali būti naudojami tiktai moksliniams tikslams.
- Suinteresuoti asmenys turi registruotis SHARE duomenų centro bazėje ir užpildyti paraišką, kurioje nurodomas jų ryšys su mokslo ir studijų institucija, pasirašyti konfidencialumo deklaraciją ir įsipareigojimą duomenis naudoti mokslo tikslais.
- Duomenų naudotojai įsipareigoja laikytis konfidencialumo taisyklių – laikyti savo prisijungimo duomenys paslaptyje, nedaryti duomenų kopijų trečiosioms šalims. Net vykdant projektą, kiekvienas su duomenimis dirbantis žmogus turi registruotis kaip atskiras vartotojas.
- SHARE duomenų vartotojai turi būti susipažinę su tarptautiniais tyrimų etikos standartais, tokiais kaip RESPECT Socio-ekonominių tyrimų etikos kodeksas ir Helsinkio deklaracija.
- Kiekvieną kartą kai paskelbiama spausdinta ar internetinė publikacija naudojant SHARE duomenis, visi vartotojai turi laikytis citavimo taisyklių, o taip pat pranešti SHARE koordinacinei komandai apie naują publikaciją, naudojant SHARE duomenis.
- Duomenų vartotojai turi gerbti apklausos respondentų anonimiškumą ir jokiais atvejais nebandyti identifikuoti konkrečių apklausos respondentų.
- Jeigu duomenų vartotojas pažeidžia duomenų naudojimo taisykles, SHARE-ERIC turi teisę panaikinti jo prisijungimą prie SHARE duomenų.
Lengvesnę prieigą prie duomenų užtikrina ir sukurti bei nuolat tobulinami patogūs duomenų pateikimo ir analizės įrankiai (pvz., sukurta easySHARE bazė skirta mažiau patyrusiems tyrėjams bei studentams arba tiems, kuriems nereikia detalių bei išsamių duomenų, o tereikia apibendrintų, apžvalginių).
- Naudojant easySHARE duomenų bazę taikomos supaprastintos duomenų apsaugos taisyklės, pavyzdžiui, dėstytojas gali užregistruoti vienu kartu visus savo kurso studentus kaip duomenų vartotojus.