Ekonominio poveikio priemonės rūkymo prevencijoje

Mokslinių tyrimų projektas: Ekonominio poveikio priemonės rūkymo prevencijoje
Projekto vykdytojas: Vilniaus universitetas
Projekto trukmė: 24 mėn.

Rūkymas yra antras pagal sukeliamą išvengiamų mirčių ir negalios skaičių elgsenos rizikos veiksnys pasaulyje (GBD Tobacco Collaborators, Lancet, 2017). Išlaidos sveikatos priežiūrai gydant su rūkymu susijusias ligas, sudaro 467 mljrd. $ (PGP) arba 5.7 proc. visų globalių sveikatos išlaidų. Ekonominiai kaštai, įskaitant ne tik išlaidas sveikatos priežiūrai, bet ir dėl rūkymo atsiradusį nedarbingumą, sudaro 1852 mljrd. $ (PGP) (Goodchild, 2018).

Lietuvoje kasdien rūkančių gyventojų dalis siekia 20 proc. Su rūkymu susijęs standartizuotas mirtingumo rodiklis 2015 m. Lietuvoje siekė 500/100 tūkst. gyventojų (ES šalių vidurkis – 320/100 tūkst. gyv.) (WHO HFA-DB, 2018). Globali ligų, susijusių su rūkymu, našta Lietuvoje sudaro iki 1/5 visų ligų naštos (IHME, 2018).

Pristatomo projekto tikslas yra identifikuoti užsienio šalyse pasiteisinusias ekonomines rūkymo prevencijos priemones, tinkamiausias vykdyti rūkymo prevenciją atskirose tikslinėse socialinėse grupėse Lietuvoje.

Tarpdisciplininio projekto, apimančio ekonomikos, sociologijos, visuomenės sveikatos ir teisės, sritis, vykdymo metu bus:
• atlikta ekonominių rūkymo prevencijos priemonių skirtingose socialinėse grupėse sisteminė apžvalga ir lyginamoji analizė;
• sukurta ekonominių rūkymo prevencijos priemonių atviros prieigos duomenų bazė;
• atliktos fokusuotos grupinės diskusijos su ekspertais ir jų rezultatų analizė;
• atliktas reprezentatyvus visuomenės nuomonės tyrimas ir jo rezultatų analizė;
• parengti ir pristatyti pasiūlymai Lietuvos sprendimų priėmėjams tiek nacionaliniame, tiek savivaldybių lygmenyse.

Skaityti daugiau

Europos komisijos programos

Skaityti daugiau

SAFER

Projektu logo

Vilniaus universiteto tyrėjų komanda, kartu su partneriais iš Airijos (ICEP-Europe), Graikijos (HAPPSY), Kipro (Vystymosi institutas ir GrantXpert Consulting), Italijos (CESIE) ir Didžiosios Britanijos (YouAct), koordinuojant SPAVO iš Kipro, įgyvendina dviejų metų Europinį projektą „Sisteminis požiūris į lyties lygybę“ (SAFER; Systematic Approaches for Equality of Gender). Projektu siekiama užtikrinti smurto lyties pagrindu prieš vaikus prevenciją ir ankstyvąją intervenciją. Taip pat mokyti vaikus nuo mažens kurti sveikus santykius ir vengti smurto, taip pat ir smurto lyties pagrindu. Projektu siekiama padidinti pradinukų, jų mokytojų, tėvų ir kitų suinteresuotų šalių suvokimą, kas yra smurtas lyties pagrindu. Taip pat pateikti mokomąją medžiagą pradinių klasių mokytojams kaip kalbėti klasėse apie smurtą lyties pagrindu siekiant pakeisti egzistuojančius lyčių stereotipus ir apsaugoti vaikus nuo smurto lyties pagrindu. 

Daugiau informacijos projekto svetainėje: http://gendersafer.eu/lt

Plačiau apie Lietuvoje organizuojamus SAFER renginius: https://lvjc.lt/Safer/

EU flag EN text copyŠį projektą kofinansuoja Europos Sąjungos Teisių, lygybės ir pilietiškumo programa. Šis pranešimas atspindi tik autoriaus požiūrį, Europos Komisija negali būti laikoma atsakinga už bet kokį čia patalpintos informacijos  panaudojimą.

 

Skaityti daugiau

WIT projektas

 WIT logo VU FsF

Skaityti daugiau

Kitų programų projektai

Eil.
Nr.
Projekto pavadinimas, kodas

Finansavimo šaltinis

Projekto laikotarpis

Projekto vadovas
Kontaktai

1. Systematic Approaches For Equality of Gender (SAFER)
Grant Agreement Number – 776970
 Justice Programme  2018-2020 Doc. Neringa Grigutytė
el. p.
tel. (8 5) 266 7605
2. Participation of Mental Health Service Users and Carers in a Reading of the International Classification of Diseases for Mental and Behavioural Disorders (ICD 11). A princeps study on two disorders: Depressive Episode and Schizophrenia. (MTS-250000-1336)

EPSM Lille-Métropole WHO Collaborating Centre, Lille. Vilniaus universiteto Filosofijos fakultetas

2016-2017 Doc. Neringa Grigutytė
el. p.
tel. (8 5) 266 7605

3. NORDPLUS network NORDPLUS Network in Philosophy. (VU – partneris. Koordinatorius – Islandijos universitetas) Nordplus Network 2014–2015 Doc. Nijolė Radavičienė,
el. p. ,
tel. (8 5) 266 7617

4. WIT projektas - Socialinės gerovės srities specialistų gebėjimų plėtra (NO. VS/2013/0316) Europos komisija 2013-2014 Doc. Violeta Gevorgianienė,
el. p. ,
tel. (8 5) 266 7610
Skaityti daugiau
Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos