Kriminologija nagrinėja nusikaltimus ir kitus visuomenės normų pažeidimus plačiame socialiniame kontekste, analizuoja veiksnius, turinčius įtakos nusikalstamam ir deviaciniam elgesiui, tiria, kaip visuomenė reaguoja į socialinių normų pažeidimus ir pažeidėjus, nustato nusikalstamo elgesio kontrolės ir prevencijos gaires.
Lietuvos kriminologijos mokslo ekspertai ir teisėsaugos specialistai pabrėžia itin svarbų kriminologinių tyrimų rezultatų taikymą praktikoje, formuojant baudžiamosios justicijos politiką, analizuojant kriminogeninius veiksnius, rengiant nusikaltimų prevencijos programas ir kitus strateginius dokumentus.
Studijų metu studentai įgis ne tik kriminologijos, bet ir artimų jai dalykų – sociologijos, teisės, psichologijos ir kitų mokslų žinių pagrindus ir gebės įgytas žinias pritaikyti vykdant kriminologinius tyrimus akademinėse institucijose, dirbant praktinį darbą teisėsaugoje, valstybinėse įstaigose, nevyriausybinėse organizacijose ir privačiame sektoriuje.
Apie programą
Priėmimas vykdomas į valstybės finansuojamas ir nefinansuojamas vietas.
Studijų programos komiteto pirmininkas doc. dr. Algimantas Čepas, el. p.
Praktika
VILNIAUS UNIVERSITETO KRIMINOLOGIJOS BAKALAURO STUDIJŲ PROFESINĖS PRAKTIKOS APRAŠYMAS
Vilniaus universiteto kriminologijos bakalauro studijų programoje studijuojantys studentai privalo atlikti pažintinę ir profesinę praktikas.
Pažintinė praktika atliekama 4 kurso rudens semestre, spalio – lapkričio mėn., ir sudaro iš viso 125 akademines val. (5 kreditai), t.y., po 1 dieną per savaitę. Šios praktikos tikslas - susipažinti su profesinio lauko darbo specifika kriminologijos srityje ir pradėti kaupti su ja susijusią profesinę patirtį, mokantis praktiškai taikyti studijų programoje ugdomas bendrąsias ir dalykines kompetencijas: pristatyti kriminologinę informaciją profesinėje aplinkoje; savarankiškai tobulėti, reflektuojant ir vertinant savo profesinę veiklą; pasirinkti ir naudotis informaciniais kriminologiniais ištekliais, analizuoti ir sisteminti kriminologinę informaciją, naudojant šiuolaikines informacines komunikacines technologijas.
Profesinė praktika atliekama 4 kurso pavasario semestre, kovo – balandžio mėn., ir sudaro 250 akademinių val. (10 kreditų), t.y., 8 savaites po 31 akad. val. (24 val.) per 1 savaitę praktikos institucijoje, 4 darbo dienas per savaitę (nebent su praktikos institucija sutariama kitaip). Šios praktikos tikslas – išmėginti profesinio lauko darbo specifiką kriminologijos srityje ir pradėti kaupti su ja susijusią darbinę patirtį, mokantis praktiškai taikyti studijų programoje ugdomas bendrąsias ir dalykines kompetencijas: savarankiškai ir komandoje planuoti bei organizuoti savo profesinę veiklą; taikyti teorines ir metodologines kriminologijos žinias praktinių problemų sprendimui; identifikuoti ir analizuoti nusikaltimų, deviacijų bei socialinės kontrolės problemas, įvardyti ir tyrinėti šių problemų veiksnius ir padarinius, pateikti tokios analizės rezultatus ir siūlyti sprendimus; dalyvauti kriminologiniuose tyrimuose; pristatyti kriminologinę informaciją profesinėje aplinkoje ir žmonėms, kurie nėra profesinės srities ekspertai; savarankiškai tobulėti, reflektuojant ir vertinant savo profesinę veiklą.
Praktikos vietos
Praktika atliekama teisėsaugos ir nusikaltimų kontrolę bei prevenciją užtikrinančiose institucijose, mokslo ir tyrimų institucijose, ministerijose, savivaldybėse, nevyriausybinėse institucijose, verslo įmonėse.
Praktikos organizavimo procesas
Informacinis-karjeros seminaras. Įvadinio seminaro metu studentams yra pristatoma profesinės praktikos organizavimo ir atlikimo eiga, supažindinama su praktikos vietomis, atsakoma į rūpimus klausimus. Seminaro datą praneša VU praktikos vadovas. Seminaras vyksta per Ms Teams.
Praktikos vieta. Studentai gali patys susirasti praktikos vietą arba pasirinkti iš universiteto siūlomų ir pažymėti bendrintame dokumente iki nurodytos datos. Bendrinto dokumento nuorodą rasite virtualioje mokymosi aplinkoje (VMA), dalyko „Pažintinė praktika (kriminologams)“ ir „Profesinė praktika (kriminologams)“ aplinkoje bei Ms Teams „Kriminologų praktika“.
Praktikos dokumentai (derinami ir pasirašomi elektroniniu būdu).
- Trišalė sutartis. Vilniaus universitetas, studentas ir priimanti organizacija pasirašo trišalę studento praktinio mokymo sutartį. (trišalė sutartis parsisiųsti) (Instrukcija studentams dėl trišalių sutarčių pasirašymo) (Dokobit instrukcija studentams)
- Praktikos planas. Prieš atlikdami praktiką studentai pagal VU pateiktą formą parengia praktikos planą, kuriame turi būti nurodyta, kokias užduotis atliks praktikos metu. Rengdami planą studentai turi tartis su praktikos vadovu priimančioje institucijoje ir praktikos vadovu Vilniaus universitete. Praktikos plane, grafoje skirtoje „Praktikos vietos pasirinkimo pagrindiniai kriterijai“, turi būti surašyta, kokias iš anksčiau pateiktų kompetencijų, praktikos vieta padės ugdyti. Praktikos plane numatytos veiklos ir užduotys turi aiškiai sietis su nurodytomis kompetencijomis, kurias praktikos vieta suteiks galimybę ugdyti.
- Praktikos programa. Programą kaip priedą reikia prisegti prie bendro praktikos dokumentų paketo. Programą rasite VMA.
- Terminas. Praktikos dokumentai turi būti sutvarkyti, suderinti, visų šalių pasirašyti prieš prasidedant praktikai numatytoje institucijoje.
- Atsakomybė. Už praktikos dokumentų sutvarkymą yra atsakingas studentas.
-
Pagalba. Patarimus dėl sutarties sutvarkymo elektroniniu būdu teikia Studijų koordinatorė Marija Tarasova, el. p. ; tel. (8 5) 266 7629. Patarimus dėl sutarties popieriniame variante sutvarkymo (jeigu visiškai nėra elektroninių galimybių) teikia Sociologijos ir socialinio darbo instituto administratorė Julija Orlovskaja – ; tel. (8 5) 266 7610. Patarimus dėl praktikos plano teikia VU praktikos vadovai.
Ataskaita. Baigę Pažintinę praktiką studentai turi parašyti praktikos ataskaitą-dienoraštį, o baigę Profesinę praktiką – ataskaitą ir aptarti įgytas žinias bei patirtį seminaro metu Vilniaus universitete.
Vertinimo sistema
Kaupiamasis balas: 40 proc. įvertinimo sudaro praktikos vadovo institucijose įvertinimas, 60 proc. - studento parengtos praktikos ataskaitos-dienoraščio/ataskaitos ir praktikos žinių bei patirties aptarimo seminaro metu įvertinimas (vertina VU praktikos vadovas). Vertinimas 10 balų skalėje.
Sėkmės ir įdomių patirčių!
Rašto darbai
Elektroninė studijų knyga „Kaip parašyti mokslinį rašto darbą? Mokomoji priemonė Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto kriminologijos ir sociologijos studentams“. Autorės: dr. Jolanta Aleknevičienė, dr. Aušra Pocienė, dr. Maryja Šupa.
Kriminologijos KURSINIŲ DARBŲ rengimo atmintinė
Kursinių ir baigiamųjų darbų temas gali siūlyti Kriminologijos katedra, studijų programos socialiniai partneriai ir komiteto nariai, studijų programoje dėstantys dėstytojai ir studentai. Galutinė kursinio darbo tema derinama individualiai su vadove ar vadovu.
Socialinio partnerio - Lietuvos probacijos tarnybos – siūlomos kursinių ir baigiamųjų darbų temos
Filosofijos fakulteto baigiamųjų darbų gynimo, vertinimo ir saugojimo tvarka
Filosofijos fakulteto rašto darbų rengimo atmintinė
VU Rašto darbų rengimo, gynimo ir kaupimo nuostatai
Rašto darbų administravimo VU studijų informacinėje sistemoje tvarka
Atlikdami KRIMINOLOGINIUS TYRIMUS, užpildykite PRAŠYMO FORMĄ, suderinkite su vadovu ir atsiųskite dokumentą instituto administratorei Julijai Orlovskajai el. paštu:
Rašto pasirašymas vyksta elektroniniu būdu. Prašymas bus pasirašytas ir užregistruotas per penkias darbo dienas. Julija apie pasirašytą, užregistruotą ir išsiųstą institucijai raštą Jus informuos VU el. paštu, prisegdama raštą.
Susipažinkite su Kriminologijos bakalauro studijų programos baigiamojo darbo RECENZIJOS FORMA.
Diplomų įteikimo šventė
Diplomų teikimo Fakulteto absolventams šventė numatyta 2024 m. birželio 26 d:
- Bakalaurams – 14 val.
-
Magistrams ir PPS absolventams – 17 val.
Sužinokite daugiau
-
Klausimai - atsakymai apie Kriminologijos bakalauro studijų programą.
-
Nebraskos universiteto kriminologijos profesorius Chris Eskridge: „Kriminologu būti verta“
-
Profesorius A. Dobryninas išrinktas Europos kriminologų draugijos prezidentu.
-
Mokslinis straipsnis apie Kriminologijos studijas Vilniaus universitete. Aleksandras Dobryninas, Jolanta Aleknevičienė, Aušra Pocienė: Kriminologinio žinojimo konstravimas: tarpdalykinių kriminologijos studijų formavimosi ir vykdymo patirtis Vilniaus universitete.
-
Kriminologijos studentai atliko žvalgomąjį tyrimą.
-
Dr. Marija Šupa: būti kriminologe (video).
-
Prof. A. Dobryninas Lectio Prima 2017-2018: „Ar kriminologija yra filosofinis mokslas?“ (video).
-
Interviu su kriminologe dr. Jolanta Aleknevičiene „Bijanti visuomenė negali būti laisva, kūrybiška ir gyvybinga“.
-
Pokalbis su dr. J. Aleknevičiene apie tai, kodėl žmonės daro nusikaltimus, kas turi įtakos nuo visuomenės priimtų normų nukrypstančiam elgesiui ir kt. LRT radijo laidoje "Manasis aš" (audio).
-
Prof. A. Dobryninas Lectio Prima 2010-2011: „Ar galima nusipirkti žinojimą?“ (video).
-
VU Filosofijos fakulteto kriminologų komentarai medijose: prof. dr. Aleksandras Dobryninas: „Grįžus Venckienei, kažkas naudosis proga – bandys susikrauti politinį kapitalą“, dr. Jolanta Aleknevičienė: „Apie gyvūnų skriaudėjus: bausmių griežtinimas niekur neveda“, doc. dr. Algimantas Čepas: „Kodėl visuomenė nori Linčo teismo?“, dr. Maryja Šupa: „DELFI Dienoje – naujausia informacija apie Venckienę ir kriminologės komentaras, kaip byla tapo rezonansine“ (video).
- Lietuvos kriminologų asociacija.
Studentai apie studijas
Julija Minčenkova
Studijuodama VU Kriminologijos bakalaurą susipažinau su įvairiomis disciplinomis - psichologijos, teisės, sociologijos, ekonomikos, filosofijos ir kt. Studijos padovanojo galimybę sutikti žymius Lietuvos kriminologus, psichologus, teisininkus ir sociologus. Auditorines diskusijas paįvairina dėstytojų darbo patirties dalinimasis, kuris leidžia lengviau suprasti teorines žinias. Fakulteto aplinka skatina jaustis saugiai ir suprasti, jog visi esame lygūs ir gerbiami.
Studijų skyrius
DALINĖS STUDIJOS IR PRAKTIKA UŽSIENYJE
Normal 0 19 false false false LT X-NONE X-NONE