Sociologija tiria žmonių socialinį elgesį ir visuomenę, nagrinėja, kokią įtaką žmonių elgesiui turi socialinė aplinka ir kaip jie savo kasdiene veikla tą socialinę aplinką kuria. Šios studijos padės suprasti šiuolaikinę visuomenę: kaip keičiasi žmonių santykiai atsiradus Facebook‘ui, kaip kuriami skandalai ir kaip jais naudojasi interesų grupės, kaip formuojasi visuomenės gyvenimą keičiantys socialiniai judėjimai ir pan. Lavindama kritinį mąstymą, sociologija išmoko atsakyti į tokius ir panašius klausimus.
„Šiandienos VU Filosofijos fakultetas yra išsaugojęs savo vieną didžiausių privalumų – platų akiratį. Jis išugdė daugybę mokslininkų, kurie gilina žinias ir atlieka tyrimus specializuotose srityse. Tai reiškia, kad studijos paremtos ne tik teorine medžiaga ar užsienio mokslininkų darbais, bet ir tyrimų, atliktų Lietuvoje, patirtimi. Neabejotina ir tai, kad šiandienos sociologijos studentai įgyja gerokai daugiau praktinių įgūdžių reikalingų tolesnėje profesinėje veikloje. Universitetas ir jo žmonės gali duoti labai daug, tereikia norėti tai paimti ir sugebėti priimti.“ – Dr. Mindaugas Degutis, VU Filosofijos fakulteto sociologijos programos absolventas, visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų kompanijos įkūrėjas bei vadovas.
Apie programą
Studijų programos komiteto pirmininkas doc. dr. Liutauras Kraniauskas, el. p.
Rašto darbai
Elektroninė studijų knyga „Kaip parašyti mokslinį rašto darbą? Mokomoji priemonė Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto kriminologijos ir sociologijos studentams“. Autorės: dr. Jolanta Aleknevičienė, dr. Aušra Pocienė, dr. Maryja Šupa.
Filosofijos fakulteto baigiamųjų darbų gynimo, vertinimo ir saugojimo tvarka
Filosofijos fakulteto rašto darbų rengimo atmintinė
VU Rašto darbų rengimo, gynimo ir kaupimo nuostatai
Rašto darbų administravimo VU studijų informacinėje sistemoje tvarka
Baigiamųjų darbų temas ir vadovus studentai pasirenka savarankiškai arba pasitardami su atitinkamą temą išmanačiu dėstytoju.
Rinktis temą ir vadovą galima pagal Sociologijos katedros narių mokslinių interesų sritį bei jų dėstomus dalykus, kuriuos rasite užėję į katedros narių asmeninius puslapius.
Atlikdami SOCIOLOGINIUS TYRIMUS, užpildykite PRAŠYMO FORMĄ, suderinkite su vadovu ir atsiųskite dokumentą instituto administratorei Julijai Orlovskajai el. paštu:
Rašto pasirašymas vyksta elektroniniu būdu. Prašymas bus pasirašytas ir užregistruotas per penkias darbo dienas. Julija apie pasirašytą, užregistruotą ir išsiųstą institucijai raštą Jus informuos VU el. paštu, prisegdama raštą.
Gynimai ir studijų baigimas
Baigiamųjų darbų temas ir vadovus studentai pasirenka savarankiškai arba pasitardami su atitinkamą temą išmanačiu dėstytoju. Rinktis temą ir vadovą galima pagal Sociologijos katedros narių mokslinių interesų sritį bei jų dėstomus dalykus, kuriuos rasite užėję į katedros narių asmeninius puslapius.
1. Bendrieji reikalavimai bakalauro darbui, svarbiausios datos
Kurso seniūnas iki 4 kurso rudens semestro spalio 15 d. įteikia Sociologijos katedrai studentų sąrašą su pasirinktomis bakalauro darbų temomis (lietuvių ir anglų kalbomis) ir dėstytojų, pas kuriuos studentai susitarė rašyti darbą, pavardėmis. Bakalauro darbų temas ir vadovus tvirtina Sociologijos katedra po spalio 15 d. Savarankiškai nesusitarusiems ir neturintiems vadovo, katedra jį paskiria.
Visi studentai, rašantys bakalauro darbus, iki 4 kurso rudens semestro pabaigos privalo pateikti Sociologijos katedrai su vadovu suderintą išplėstinį bakalauro darbo planą (ne mažiau 3-4 psl.). Plane turi būti: išsikeltas darbo tikslas bei uždaviniai arba pagrindinė darbo problematika; numatytos darbe naudoti literatūros bibliografinis aprašas (3-4 pagrindiniai bakalauro darbo literatūros šaltiniai ar autoriai turi būti aprašyti detaliau, aptariant jų turinį bei svarbiausias problemas). 4 kurso rudens semestro sesijos metu studentas turi gauti vadovo įvertinimą už atliktą darbo projektą. Neigiamas vadovo įvertinimas arba įvertinimo nebuvimas prilyginamas akademinei skolai.
Pirmas bakalauro darbo variantas (pilnos apimties tekstas, įskaitant santraukas lietuvių ir anglų kalbomis, įvadą, išvadas bei literatūros sąrašą) turi būti įteiktas darbo vadovui iki balandžio 15 d. Darbo vadovas turi teisę atsisakyti toliau vadovauti studentui, jeigu jis laiku neįvykdė šios užduoties. Pataisytas ir reikiamai įformintas galutinis bakalauro darbo variantas (PDF formatu) turi būti įkeltas į VU informacinę sistemą (VUSIS). Neįteikus bakalauro darbo laiku, studentas praranda teisę jį ginti einamaisiais metais. Sociologijos ir socialinio darbo instituto administratorė el. paštu išsiunčia darbą recenzentui ir studentui (Cc) ne mažiau kaip likus 5 darbo dienoms iki gynimo. Darbo recenzentą skiria Sociologijos katedra. Recenzentas darbo recenziją pateikia studentui ir katedrai ne vėliau kaip likus 24 valandoms iki gynimo.
Jeigu bakalauro darbo vadovas darbą įvertina neigiamai, darbas atiduodamas vertinti dviems recenzentams. Jeigu abudu recenzentai darbą įvertina neigiamai, studentas praranda teisę jį ginti einamaisiais metais.
Bakalauro darbų gynimo datą bei komisijos sudėtį tvirtina Filosofijos fakulteto Dekanas. Studentai darbus gina pagal sąrašą, sudarytą abėcėlės tvarka.
2. Bakalaurinio darbo pobūdis
Bakalauro darbai yra teoriniai ir teoriniai empiriniai. Teoriniai bakalauro darbai skirti sociologijos teorinių bei metodologinių klausimų analizei. Teoriniai – empiriniai darbai skirti aktualių socialinių problemų analizei, juose panaudojama empirinė medžiaga. Teorinėje dalyje (kuri turi sudaryti ne mažiau 50% darbo apimties) aptariama pasirinkta problema (šios problematikos darbų kontekste), išryškinamas jos aktualumas. Empirinėje dalyje pateikiami ir analizuojami statistiniai duomenys, studento atlikto empirinio tyrimo rezultatai, gali būti atlikta antrinė duomenų analizė.
3. Darbo struktūra ir apiforminimas
Darbą sudaro: titulinis lapas, turinys, santraukos (lietuvių ir anglų kalbomis), įvadas, ne mažiau kaip du skyriai (skyriai turi susidaryti iš kelių poskyrių), išvados, literatūros sąrašas (gali būti priedai, kuriuose pateikiama papildoma empirinės dalies medžiaga: apklausos anketos, statistiniai duomenys ir pan.).
Bakalauro darbo apimtis 70–80 tūkst. spaudos ženklų.
Įvade būtinai turi būti suformuluota tyrimo problema, pagrįstas jos aktualumas ir svarba, trumpai apžvelgta literatūra (teorinės diskusijos) nagrinėjama tema ir suformuluotas darbo tikslas bei uždaviniai. Įvado pabaigoje turi būti trumpai aptarta darbo struktūra (apie ką bus rašoma kiekvienoje dalyje).
Visas dėmesys darbe turi būti sutelktas atsakymų į iškeltą problemą paieškai; darbo tekstas negali būti paprastas kitų autorių teiginių atpasakojimas, autorius turi savarankiškai analizuoti literatūrą, logiškai pagrįsti savo mintis ir aiškiai formuluoti išvadas.
Išvados (ne daugiau 2 psl. apimties) turi būti ne darbo santrauka, o trumpas ir aiškus atsakymas į įvade iškeltą problemą.
Į literatūros sąrašą (jis turi apimti ne mažiau 8-10 pozicijų - autorinių publikacijų) įtraukiama tik darbo tekste minima arba cituojama literatūra. Sąrašas sudaromas abėcėlės tvarka, nurodant autorių, leidimo metus, leidinio pavadinimą (jeigu tai straipsnis - knygą ar žurnalą, kuriame jis skelbtas), leidimo vietą, leidyklą ir metus (žurnalams - tomą ir /arba numerį). [Pvz.: Beirne, P., Messerschmidt, J., 1991. Criminology. New York: HBJ]
Minint kūrinį darbo tekste, nurodomas jo autorius ir leidimo metai, pvz.: (Giddens, 1993). Jeigu autorius cituojamas, būtina nurodyti ir puslapį, pvz.: (Giddens, 1993, p.23).
Negalima tekste remtis kitų autorių mintimis ir teiginiais (juo labiau, juos cituoti), nenurodant šaltinio, tai yra laikoma plagiatu. Nustačius bent vieną plagiato atvejį darbe, jis gali būti vertinamas neigiamai.
Praktika
Pagal Sociologijos bakalauro studijų programą pažintinė praktika yra privalomas dalykas. Praktika atliekama 4 kurso pavasario semestre nuo vasario 4 d. iki balandžio 30 d. ir sudaro iš viso 380 val. (15 kreditų).
Pažintinės praktikos aprašymas
Diplomų įteikimo šventė
Diplomų teikimo Fakulteto absolventams šventė numatyta 2024 m. birželio 26 d:
- Bakalaurams – 14 val.
-
Magistrams ir PPS absolventams – 17 val.
Sužinokite daugiau
Socialiai apie sociologiją I: Baumanas troleibuse ir šešėliniai sociologai
Socialiai apie sociologiją II: aistra žinoti, drąsa abejoti, pareiga klausti
Socialiai apie sociologiją III: „Sociologija yra skaitymas ir rašymas. Tam reikia nemažai kantrybės“
Socialiai apie sociologiją IV: Milda ir sociologinis entuziazmas
Socialiai apie sociologiją V: „Sociologas yra žmogus“
(Savi)ironijos prisotintos sociologinės vaizduotės šeimininkas
Kultūros savaitė. Dalia Čiupailaitė-Višnevska: miestas nebūtinai yra užprogramuotas konfliktas (klausyti nuo 1:08:30).
Prof. Zenonas Norkus: ar jau atėjo pasaulinių karantinų amžius?
Prof. Zenonas Norkus: Karantinas – praktinis nacionalizmo triumfas?
Milda Pivoriūtė: Pandemija pagilina visuomenėje esančias nelygybes.
Milda Pivoriūtė: Korona virusas – mina, sprogusi rizikos visuomenėje.
Michaelas Burawoy‘us: mokslininkai turi prievolių visuomenei.
Michaelas Burawoy - apie protestus Lietuvoje ir pasaulyje.
Michaelas Burawoy - apie rizikingas keliones po Sovietų Sąjungą ir šiek tiek keistus tyrimų būdus.
Doc. Rūta Žiliukaitė apie sociologiją ir sociologijos studijas VU.
Apie studijas: sociologija - tiems, kuriuos domina patys įvairiausi visuomenės reiškiniai.
Sociologijos akademija – moksleiviams.
„Sociali Sociologija“ – sociologijos studentų tinklaraštis.