Podoktorantūros stažuočių projektas „Etninių ir nuosavybės santykių Lietuvoje, Slovakijoje ir Rumunijoje lyginamoji analizė posocialistiniu nuosavybės restitucijos laikotarpiu“ S-PD-24-105
Projektas finansuojamas 2024 - 2026 metais pagal Lietuvos mokslo tarybos finansuojamą veiklą „Podoktorantūros stažuotės“.
Projekto laikotarpis: 2024 m. vasario mėn. – 2026 m. sausio mėn.
Projektą vykdo:
Stažuotojas: dr. Karolis Dambrauskas
Vadovas: prof. habil. dr. Zenonas Norkus
Projekto santrauka:
Šioje lyginamojoje etniškumo ir privačios nuosavybės santykių, stebimų posocialistiniame nuosavybės restitucijos procese etniškai nevienalytėse Lietuvoje, Slovakijoje ir Rumunijoje, analizėje nagrinėjamas galimas restitucijos poveikis etniniams santykiams minėtose šalyse. Tai daroma analizuojant šalyse vykdytų restitucijų politiką, jų struktūrą ir įgyvendinimą, siekiant nustatyti ir paaiškinti šių trijų šalių panašumus ir skirtumus. Esama tyrimų, skirtų nuosavybės grąžinimui, nacionalizmui ar etniniams santykiams posocialistinėse Vidurio ir Rytų Europos šalyse. Tačiau tyrimų, kuriuose etniškumas ir nuosavybė būtų nagrinėjami kaip potencialiai susiję, nėra daug. Šiuo tyrimu siekiama užpildyti tokių tyrimų spragą. Esami panašaus pobūdžio tyrimai rodo, kad žemės restitucija turėjo ribotą poveikį etninių sienų reifikacijai Lietuvoje. Be to, tarpetniniai santykiai posocialistinėse šalyse buvo mažiau konfliktiški, nei tikėtasi iš karto po Šaltojo karo pabaigos. Todėl tyrime klausiama ar ir kaip nuosavybės restitucija paveikė tarpetninius santykius trijose posocialistinėse šalyse ir ar tarp jų buvo pastebimų skirtumų. Tam nustatyti pasitelkiamas lyginamasis metodas. Tyrimo tikslų ir uždavinių taip pat siekiama taikant kokybinius tyrimo metodus. Duomenys renkami atliekant interviu su sprendimų priėmėjais, pareigūnais ir įvairiais ekspertais, siekiant suprasti kaip restitucija buvo suplanuota ir įgyvendinta kiekvienoje iš trijų šalių. Siekiant išsiaiškinti restitucijos poveikį etninių grupių santykiams, etnografinio lauko tyrimo metu duomenys renkami, atliekant interviu su įvairiais etninių mažumų atstovais, dalyvaujančiais nuosavybės grąžinimo procese trijose šalyse (nuo politikų, NVO atstovų iki privačios nuosavybės savininkų). Abiejose - „iš viršaus į apačią“ ir „iš apačios į viršų“ - tyrimo dalyse taip pat ketinama remtis antrinių šaltinių (pvz., įstatymų, politinių dokumentų, žiniasklaidos šaltinių) analize.