Apie projektą
Šio projekto ėmėmės, suvokdami, kad senėjimas yra viena svarbiausių demografinių šio laiko tendencijų. Tačiau pastaruoju metu moksliniai tyrimai rodo, kad vyresniame amžiuje išryškėja asmenų grupės, kurios patiria ženklų gerovės mažėjimą vienu ar daugiau aspektų, taip pat nustatoma, kad šis mažėjimas siejasi su asmenų gyvenimo istorija. Tačiau informacijos, kokios Baltijos šalių, atsižvelgiant į jų unikalų istorinį kontekstą, vyresnio amžiaus gyventojų grupės patiria didžiausią gerovės mažėjimą, trūksta. Todėl buvo suformuluotas šis projekto „Lyginamasis vyresnio amžiaus gyventojų gerovės ir jos veiksnių tyrimas Baltijos šalyse” projekto tikslas: „naudojantis gyvenimo kelio (angl. life course) ir biopsichosocialinio modelių perspektyva bei remiantis 7-tos bangos Europos sveikatos, senėjimo ir išėjimo į pensiją (SHARE) tyrimo duomenimis, išanalizuoti pažeidžiamų vyresnio amžiaus asmenų grupių gerovę ir jos veiksnius Lietuvoje bei palyginti su kitų Baltijos šalių gyventojų gerove.“
Finansavimą skyrė Lietuvos mokslo taryba (LMTLT), sutarties Nr. S-GEV-20-9.
Komanda
Projekto vadovas: doc. dr. Antanas Kairys
Projekto vykdytojai:
Prof. Albinas Bagdonas
Dr. Jonas Eimontas
Doc. dr. Vilmantė Pakalniškienė
Dokt. Raimonda Sadauskaitė
Dr. Olga Zamalijeva
SHARE tyrimas
Vykdant projektą, analizuojami Europos sveikatos, senėjimo ir išėjimo į pensiją (SHARE) 7-tos bangos duomenys, juos derinant su kitais informacijos šaltiniais. SHARE tyrimas skirtas aktualioms senėjančios visuomenės problemoms spręsti, tai aukštos kokybės, multidisciplininė, tarptautinė duomenų bazė, apimanti 27 Europos šalių ir Izraelio mikroduomenis, kurie leidžia visapusiškai analizuoti žmonių, vyresnių nei 50m., funkcionavimą ir jo pokyčius, įvertinant fizinę ir psichikos sveikatą, ekonominį, socialinį užimtumą, pajamas, turtą, pasitenkinimą gyvenimu ir daugelį kt. sričių. SHARE yra atlikta 7 bangų tyrimai, šiuo metu vykdomas 8 bangos tyrimas. Vykdant SHARE 7-tos bangos tyrimą,
Lietuvoje apklausta 2024 asmenų (Latvijoje 1752, Estijoje 5105), dalyvavo atsitiktinai atrinkti 50m. arba vyresni asmenys ir jų partneriai. SHARE 7 bangos tyrimo klausimyną sudaro keli šimtai klausimų, didžiąją jų dalį – SHARELIFE modulis, jame renkama informacija apie gyvenimo istorijas darbo, sveikatos, ekonominės veiklos ir kt. srityse. Vykdant projektą, taip pat bus prisidedama ir prie SHARE 8-tos bangos duomenų rinkimo, taip užtikrinant, kad bus galima vykdyti tęstinę vyresnio amžiaus asmenų biopsichosocialinio funkcionavimo analizę.
Daugiau informacijos apie SHARE tyrimą lietuvių kalba ir anglų kalba.
Publikacijos
Pranešimas Lietuvos psichologų kongrese „50 m. ir vyresnių Lietuvos gyventojų gerovė: Europos sveikatos, senėjimo ir išėjimo į pensiją (SHARE) tyrimo rezultatai“