duomenu saugyklaInternete 2012 metų antroje pusėje pasirodęs mokslinių tyrimų duomenų talpyklų registras re3data.org šiuo metu kas mėnesį vidutiniškai sulaukia daugiau kaip 5000 unikalių interneto lankytojų. Vokietijos mokslinių tyrimų fondo (angl. German Research Foundation, DFG) finansuojamu projektu yra siekiama paskatinti mokslinių duomenų dalijimąsi, užtikrinti jų pasiekiamumą ir didesnį matomumą.

Registre re3data.org jau aprašyta daugiau kaip 1200 mokslinių tyrimų duomenų talpyklų, įskaitant ir įrašus, perkeltus iš „Databib“. Teigiama, jog į šį sąrašą kiekvieną savaitę įtraukiama apytiksliai po 10 naujų duomenų archyvų. Informaciją apie talpyklas re3data.org galima tikslinti pagal mokslo sritis, duomenų rūšį ar talpyklos kilmės šalį, taip pat pagal prieigos sąlygas (pvz., atvirosios prieigos) ir kt.

Dalis leidėjų kaip „Copernicus Publications“, „PeerJ“, „Springer“ ir „Nature’s Scientific Data“ nurodo, jog re3data.org yra tinkama ir patogi priemonė, padedanti tyrėjams rasti patikimą vietą kaupti savo mokslinius duomenis. Šį registrą savo gairėse dėl atvirosios prieigos prie publikacijų ir mokslinių tyrimų duomenų, finansuotų „Horizontas 2020“ programos (angl. Guidelines on Open Access to Scientific Publications and Research Data in Horizon 2020  – parsisiųsti), taip pat rekomenduoja naudoti Europos Komisija.

Lietuvoje yra sukurtas ir šiuo metu testuojamas Nacionalinis atvirosios prieigos mokslinių tyrimų duomenų archyvas (MIDAS), kuriame bus galima sukaupti iki 3 petabaitų duomenų. Vilniaus universitetas yra šio archyvo valdytojas ir tvarkytojas.

Naujieną pateikė: VU bibliotekos Mokslinės informacijos duomenų skyrius

A Global Registry of Research Data Repositories – re3data.org

A global registry of research data repositories known as re3data.org was launched online in 2012. Now it receives over 5,000 unique visitors each month. The work of re3data.org is funded by the German Research Foundation (DFG) and promotes a culture of sharing, increased access and better visibility of research data.

The registry contains information about more than 1,200 data repositories including records received from the Databib. The Databib and re3data.org started the process of merging their two directories into one service in March 2014. It is said that on average 10 new repositories are added every week. re3data.org enables users to browse its records by subject, content type or country. Moreover, search results might be refined by other features like Open Access, etc.

Some publishers and journals like Copernicus Publications, PeerJ, Springer and Nature’s Scientific Data refer to re3data.org as a tool for the easy identification of appropriate data repositories to store research data. The use of re3data.org is also recommended by the European Commission’s “Guidelines on Open Access to Scientific Publications and Research Data in Horizon 2020”  (download).

MIDAS is a National Open Access Research Data Archive in Lithuania, which provides up to 3 petabytes of capacity for research data. The primary responsibility for the administration of MIDAS lies with Vilnius University.

Information prepared by the Scientific Information Data Department of Vilnius University Library