aps2016 vuVU biblioteka kviečia akademinės bendruomenės narius aktyviai dalyvauti pažymint „Atvirosios prieigos savaitę 2016“, kuri šiais metais vyksta spalio 24–30 d. Savaitės tema – „Atviri veikti“; tai pasaulinė iniciatyva, skirta atkreipti visuomenės dėmesį į daugiau kaip prieš dešimtmetį prasidėjusį atvirosios prieigos judėjimą. Atvirosios prieigos sąvoka siejama su skaitmeninio formato moksline informacija, kuri sukuriama vykdant mokesčių mokėtojų lėšomis finansuotus mokslinius tyrimus. Siekiama, jog visa ši skaitmeninio formato mokslinė produkcija kiekvienam besidominčiam taptų nemokamai pasiekiama internetu ir būtų naudojama laisviau, derinant su šiuo metu numatytu autorių teisių apsaugos ir licencinių draudimų reguliavimu.

VU bibliotekos atliktas tyrimas atskleidė, kad daugiau kaip 95 proc. prestižiniuose mokslo leidiniuose publikuotų VU tyrėjų straipsnių, aprašytų eLABa nuo 2015 m. balandžio 1 d. iki gruodžio 31 d., galėtų būti pasiekiami internete laisvai ir nemokamai. Šiuo metu atvirai internete yra pasiekiama iki 36 proc. minėtų publikacijų. Remiantis SHERPA/RoMEO duomenimis, mokslinės produkcijos registravimas į eLABa įkeliant viso teksto failus galėtų turėti įtakos beveik 60 proc. nurodytu laikotarpiu registruotų publikacijų pasiekiamumui. Didžioji dalis šių straipsnių į eLABa turėtų būti įkelti kaip postprintai. Pagal „SPARC Europe“ pateiktus duomenis įrodyta, kad atviroji prieiga turi įtakos citavimų skaičiaus augimui, tad mokslas tampa labiau matomas.

Kiekvieną „Atvirosios prieigos savaitės 2016“ darbo dieną VU biblioteka savo interneto svetainėje www.mb.vu.lt pateiks atitinkamų VU fakultetų tyrėjų publikacijų, paskelbtų prestižiniuose moksliniuose leidiniuose, prieigos apžvalgas. Prestižiniais leidiniais laikomi „Web of Science“ indeksuojami įvairių mokslo sričių žurnalai, tačiau dauguma jų priskiriami fiziniams, biomedicinos ir technologijos mokslams; tai atsispindi ir aukštai vertinamų publikacijų pasiskirstyme pagal VU padalinius. Padaliniams priskiriamų straipsnių skaičiaus vidurkį perkopė ir detaliau bus apžvelgiami Fizikos, Chemijos, Gamtos mokslų, Medicinos bei Matematikos ir informatikos fakultetai.

VU biblioteka skatina tyrėjus įkelti viso teksto straipsnius – postprintus arba printus – jų registravimo į eLABa metu, o publikacijas pagrindžiančius mokslinių tyrimų duomenis – į MIDAS. Esant galimybei, įkeltą mokslinę produkciją kviečiama teikti viešai prieigai.

Naujieną pateikė: VU bibliotekos Mokslinės informacijos duomenų skyrius