Books 1 212018 m. lapkričio 16 d. Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto doktorantė Dovilė Petronytė-Kvedarauskienė gins disertaciją „Santykio su autoritetu plėtotė ir narcizmo problema psichoterapijoje“ socialinių mokslų srities, psichologijos mokslo krypties daktaro laipsniui gauti.

Disertacijos gynimas vyks 201 aud. (Universiteto g. 9, Vilnius). Pradžia – 14 val.

Mokslinė vadovė – prof. dr. Gražina Gudaitė (Vilnius universitetas, socialiniai mokslai, psichologija – 06 S).

Disertacijos gynimo krypties tarybos sudėtis:
prof. habil. dr. Danutė Gailienė – tarybos pirmininkė (Vilniaus universitetas, socialiniai mokslai, psichologija – 06S);
prof. dr. Evaldas Kazlauskas (Vilniaus universitetas, socialiniai mokslai, psichologija – 06S);
doc. dr. Rasa Barkauskienė (Vilniaus universitetas, socialiniai mokslai, psichologija – 06S);
doc. dr. Rūta Sargautytė (Vilniaus universitetas, socialiniai mokslai, psichologija – 06S);
prof. dr. Verena Kast (Ciuricho universitetas, socialiniai mokslai, psichologija – 06S).

Anotacija:
Santykis su autoritetu yra svarbus psichosocialinis veiksnys, kuriantis pagrindus žmogaus tapatumo ir vertės jausmui. Nesėkmingi santykiai su reikšmingais autoritetais gali formuoti narcistinius sunkumus. Sovietiniam režimui pažeidus Lietuvos žmonių santykį su autoritetu, žalojančias to pasekmes jaučia kelios kartos. Suprasti santykio su autoritetu patyrimo sunkumus bei rasti būdų atkurti konstruktyvų santykį su autoritetu, o tuo pačiu ir asmens vertę, yra aktualios mokslinių tyrimų ir psichoterapinės praktikos užduotys. Disertacijos tikslas - atskleisti narcistinių sunkumų turinčių žmonių santykio su autoritetu ypatumus ir santykio su autoritetu dinamiką psichoterapijoje. Tyrimas vykdytas dviem etapais: atlikti pusiau struktūruoti interviu po 10-14 ir po 40-45 psichoterapijos sesijų. Pirmajame etape dalyvavo 12 žmonių, kurie kreipėsi psichoterapinės pagalbos dėl psichologinių problemų ir buvo įvertinti kaip turintys narcistinių sunkumų. Kiekvienas dalyvis apklaustas, siekiant atskleisti subjektyvų narcistinių sunkumų patyrimą bei santykių su autoritetais ypatumus. Antrajame etape dalyvavo 7 žmonės, tęsę psichoterapiją vienerius metus. Domėtasi jų psichoterapijoje įvykusiais pokyčiais, terapiniais veiksniais bei konkrečiai santykio su autoritetu pokyčiais. Duomenys analizuoti pasitelkiant kokybinę teminę analizę. Tyrimo rezultatai išryškino asmeninės galios temą, aktualią narcistinių sunkumų turintiems žmonėms. Pirmajame interviu iškilęs bejėgiškumo ir priklausomybės nuo autoritetų jausmas po psichoterapijos metų pasikeitė į savo galios patyrimą, maištavimą prieš autoritetus ir atsiskyrimą nuo jų. Psichoterapijoje sustiprėjo dalyvių vidinio autoriteto patyrimas.

Skaityti disertaciją

Kontaktinis asmuo: Jūratė Rapalavičiūtė, +370 5 2667616,