Atnaujintose buvusio Planetariumo patalpose, pačioje Vilniaus širdyje, 2024 m. duris atvers didžiausias Lietuvoje – Vilniaus universiteto Metodinis STEAM ugdymo centras. Edukacinės veiklos lankytojų čia lauks net aštuoniose skirtingose laboratorijose ir Žvaigždžių salėje. Ši erdvė kuriama bendradarbiaujant Vilniaus universitetui ir Vilniaus miesto savivaldybei.
Akronimas STEAM apima gamtos mokslus, technologijas, inžineriją, menus ir matematiką (STEAM, angl. science, technology, engineering, arts, maths). Tikimasi, kad dalyvavimas STEAM centro veiklose prisidės prie mokinių sudominimo šių sričių mokslais bei pasiekimų gerinimo, praktinių gebėjimų stiprinimo, kūrybiškumo, iniciatyvumo, verslumo ir lyderystės kompetencijų, reikalingų sėkmingai profesinei karjerai ugdymo, paskatins mokinius konkrečiau domėtis gamtos ir tiksliaisiais mokslais ir rinktis šių krypčių studijas.
Daugiau apie Vilniaus universiteto Metodinį STEAM ugdymo centrą galite sužinoti - https://steamlt.lt/vilnius/
Daugiau apie STEAM centrą
Vilniaus universiteto kuriamą Vilniaus metodinį STEAM atviros prieigos centrą sudaro aštuonios laboratorijos:
- Gyvybės mokslų
- Chemijos
- Fizikos ir astrofizikos
- Inžinerijos, išmaniųjų konstrukcijų ir medžiagų
- Vizualaus programavimo
- Mobiliųjų technologijų ir robotikos
- Šviesos technologijų
- Skaitmeninės gamybos
Vilniaus ir aplinkinių regionų 7-12 klasių mokiniams bus sudarytos galimybės atlikti tyrimus šiose laboratorijose.
Iki pietų atliekami tyrimai atitiks bendrąsias ugdymo programas: mokiniai susipažins, ką ir kaip tyrinėja šiuolaikiniai gamtos mokslai, be to, jie galės integruotai tyrinėti ir patiems mokiniams rūpimas, aktualias problemas.
Popietinis centro laikas bus skirtas įvairioms neformaliojo švietimo veikloms, į kurias turės galimybių įsitraukti gimnazistai.
Taip pat STEAM centras kvies aktyviai įsitraukti ir mokytojus – jie galės tobulinti savo kvalifikaciją, bendradarbiaudami su mokslininkais galės projektuoti, kaip, įgyvendinant atviros prieigos principą, ugdymo procesui būtų galima panaudoti mokslo infrastruktūrą.
Vilniaus universitetas STEAM centrą steigia dabartinio Vilniaus planetariumo patalpose.
Steigiant Vilniaus STEAM centrą, bendradarbiauja keli Vilniaus universiteto padaliniai: Chemijos ir geomokslų fakultetas, Filosofijos fakultetas, Fizikos fakultetas, Gyvybės mokslų centras, Matematikos ir informatikos fakultetas ir VU Plėtros departamentas. Skirtingų krypčių ir sričių mokslininkai (jų grupę sudaro 19 atstovų) rengia metodines programas, sudaro įrangos ir priemonių, kurių reikės STEAM laboratorijose, sąrašus.
Centro steigimas yra finansuojamas Europos Sąjungos struktūrinių fondų, Vilniaus universiteto ir Vilniaus miesto savivaldybės lėšomis. Strateginį centro erdvių planavimą bei sklandų bendradarbiavimą tarp skirtingų šalių užtikrina VU Plėtros departamento direktorė Aurelija Jakubė ir to paties departamento projektų vadovė Monika Karnickaitė.
Apie STEAM centrą žiniasklaidoje
10 STEAM centrų sudarys moksleiviams galimybes iš arčiau susipažinti su mokslu
Projektai
Europos sąjungos lėšomis finansuojamas projektas „STEAM centrų modernizavimas“
Lietuvos neformaliojo švietimo agentūra kartu su partneriais Vilniaus Universitetu, Klaipėdos Universitetu, VšĮ Mokslo ir inovacijų sklaidos centru, Panevėžio švietimo centru, Kauno kolegija, MRU Sūduvos akademija, Telšių švietimo centru, Tauragės švietimo centru bei Utenos švietimo centru įgyvendina projektą „STEAM centrų modernizavimas”. Projektas finansuojamas Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (EGADP) lėšomis. Daugiau apie projektą.
Projektas „Specializuotos žvaigždžių laboratorijos Vilniaus metodiniame STEAM centre plėtra“ (Nr. 10-064-P-0001)
Vilniaus universitetas įgyvendina projektą „Specializuotos žvaigždžių laboratorijos Vilniaus metodiniame STEAM centre plėtra“ (Nr. 10-064-P-0001), kurio tikslas - pagerinti STEAM ugdymo prieinamumą Vilniaus regiono moksleiviams ir visuomenei ir plėtoti kompetencijas STEM mokslų kryptyse. Daugiau apie projektą.
Daugiau apie projektą
Daugiau apie projektą
Daugiau apie projektą
Šiuo projektu siekiama geriau suprasti kultūrinę mokymo metodų įvairovę ir šias žinias panaudoti kuriant lanksčius daugiakultūrinius matematikos ir informatikos mokymo metodus, naudojant naujausias technologijas. Tai pasitarnautų ne tik švietimo prieinamumo didinimui žmonėms iš įvairių socialinių sluoksnių, bet ir imigrantų integracijai Šiaurės ir Baltijos šalyse.
Daugiau apie projektą
Projekto „Fostering STEAM education in schools“ (EDUSIMSTEAM) tikslas – supažindinti mokytojus ir studentus su inovatyviais metodais ir priemonėmis, kaip būtų galima dėstyti gamtos mokslus tarpdisciplininiu būdu.
Daugiau apie projektą