Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje tęsiamas žiemą pradėtas išskirtinis viešų paskaitų ciklas „Sakralūs pasaulio tekstai: knygos biografija" – Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių tyrimų instituto dovana Lietuvai VU 440-tojo jubiliejaus proga. Šiame cikle mokslininkai pristato sakralių, pamatinių pasaulio tradicijų tekstų „biografijas“, bandydami atsakyti į klausimus: kaip buvo kuriami, atrandami, verčiami ir interpretuojami šie įvairių kultūrų tekstai? Koks buvo jų vaidmuo istorinėje religijų raidoje? Paskaitose atskleidžiama kultūrinė ir socialinė, meninė ir politinė šių knygų įtaka nuo seniausių laikų iki mūsų dienų; aptariamos tiek tradicinės teologinės, tiek akademinės tekstologinės konkrečių tekstų suvokimo perspektyvos.
2019 m. spalio 24 d. 18 val. kviečiame į šešioliktąjį ciklo susitikimą, kuriame Eötvöso Lorándo universiteto (Vengrija) doktorantas Gediminas Giedraitis pristatys reikšmingiausią budistinį Rytų Azijos tekstą, „Lotoso sūtrą“ (Saddharma Puṇḍarīka Sūtra, 妙法蓮華經).
Lotoso sūtra yra vienas svarbiausių mahajanos („didžiosios važiuoklės”) budizmo tekstų, palikęs gilų pėdsaką Kinijos, Korėjos, Japonijos ir kitose Tolimųjų Rytų kultūrose. Ši sūtra sudrebina tuomet vyraujančią budistinę pasaulėžiūrą įvesdama „vieningos važiuoklės“ (ekayāna) ir Budos amžinumo doktrinas, taip nubrėždama pagrindines Mahajanos budizmo interpretavimo gaires Tolimuosiuose Rytuose iki pat šių dienų. Tačiau Lotoso sūtros neblėstančiam populiarumui visgi reikšmingiausi yra ne jos doktrininiai aspektai, bet greičiau tekstui priskiriama ritualinė ir net maginė galia, kuri paliudijama daugybės „stebuklų istorijų“. Šios sūtros rečitavimas Kinijoje, Japonijoje ilgą laiką buvo populiariausia meditacijos forma.
Paskaitoje bus pristatytos mahajanos sūtrų, tarp jų ir Lotoso sūtros, istorinės atsiradimo peripetijos bei pagrindiniai vertimai. Taip pat bus nagrinėjamas Lotoso sūtros istorinis kontekstas, aptariama teksto struktūra, turinys bei pagrindinės doktrinos. Galiausiai, bus siekiama plačiau aptarti šio teksto reikšmę Rytų Azijos kultūrose, bei apžvelgti jo recepciją Vakaruose.
Renginys vyks Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje (Gedimino pr. 51, Vilnius). Įėjimas laisvas.
Renginių ciklo „Sakralūs pasaulio tekstai: knygos biografija" kuratorius – VU ATSI prof. habil. dr. Audrius Beinorius.