2023 m. balandžio 15 d. (šeštadienis) 2-oji nacionalinė tarpdisciplininė mokslinė konferencija „Ezoterizmo refleksijos: tarpdiscipliniškai išplečiant diskursą“ vyks Vytauto Didžiojo universitete (Mažoji salė, S. Daukanto g. 28, Kaunas).
Ezoterizmas ilgą laiką buvo marginalizuojamas reiškinys ne tik viešojoje kultūrinėje polemikoje - apie jį buvo vengiama kalbėti ir akademinėje terpėje. Pasak žymaus šiuolaikinio šio lauko tyrinėtojo Wouterio Hanegraaffo, ezoterizmas gali būti suprastas kaip „Kitas“ kultūrinis narys, priešinamas tikrosios krikščionybės ir racionaliosios filosofijos konceptams. Nepaisant pastarosios ilgai besitęsusios tylos, šis reiškinys toliau aktyviai dalyvauja ir netgi įgyja naujus pavidalus istorinėje ir socialinėje erdvėse, nuo Ferdinando de Saussure’o lingvistikos paskaitų teosofų rateliuose iki šiandienos jogos stovyklų, nuo magia naturalis santykio su eksperimentiniu mokslu iki politinio tradicionalizmo. Kaip galime adekvačiai reflektuoti ir reprezentuoti šiuos reiškinius? Koks kultūrinis vaidmuo jiems tenka? Ar racionalizacijos paradigmos pakanka norint tikslingai įvertinti šiuolaikinei būklei, kurios vienas iš narių yra ezoterizmas?
Nors tikslingai Lietuvoje ezoterizmas yra mažai tyrinėtas, pasaulyje per pastaruosius dešimtmečius ezoterizmo studijos žengė nemenkus žingsnius į priekį. Šio teminio lauko tyrėjai, pradėję savo metodologinį kelią nuo istorijos ir istoriografijos tyrinėjimų, ilgainiui pateikė daugybę naujų perspektyvų, iš kurių galima žvelgti į šį reiškinį. Ezoterizmą verta tyrinėti ne tik kaip istorinį, bet ir kaip šių dienų reiškinį, aktualų ir dabarties procesų analizei.
Atsižvelgiant į pastarąją reikšmę, ezoterizmas galėtų būti svarstomas kaip kompleksinis kultūrinis konceptas buvęs ir esantis santykyje su kitais kultūriniais dariniais. Kokios ezoterizmo formos vis dar yra svarbios šiandien ir kokias jo naujas transformacijas galima įžvelgti šiandieninėje socialinėje bei politinėje erdvėje? Koks ezoterizmo santykis su kitais gretutiniais diskursais - mokslu, menu ar religija? Kokias tapatybės ir atskirties strategijas įgalina bei siūlo ezoterizmas? Kviečiame diskutuoti, kaip istoriniai, istoriografiniai, religijotyriniai, sociologiniai, antropologiniai, etnologiniai, etnografiniai, komparatyvistiniai, filosofiniai, psichologiniai, literatūrologiniai, menotyriniai, tarpdisciplininiai ir kt. tyrimai prisideda prie ezoterizmo atvejų ir metodologijų refleksijos.
Konferencijos organizacinis komitetas:
Pirmininkas: dokt. Adas Diržys; nariai: prof. dr. Audrius Beinorius, Justas Dalinkevičius, doc. dr. Jurga Jonutytė, dokt. Ina Kiseliova-El Marassy, prof. dr. Gintautas Mažeikis, doc. dr. Aušrelė Pažėraitė
Konferencijos afiša
Konferencijos programa
Prisijungti prie konferencijos galite ir nuotoliniu būdu naudodamiesi MS Teams nuoroda