Arvydo Šliogerio 80-mečio jubiliejui skirta mokslinė konferencija „Kas yra ARVYDO ŠLIOGERIO filosofija?“

Filotopija2 1Iškiliausio šiuolaikinio lietuvių filosofo, Vilniaus universiteto profesoriaus Arvydo Šliogerio (1944–2019) mąstymas ir darbai iš esmės pakeitė mūsų supratimą apie tai, kas yra filosofija, kiek ji svarbi šių dienų žmogui, kokia jos misija dabarties pasaulyje, koks jos santykis su gimtąja filosofo kalba ir šalies kultūra. Arvydas Šliogeris, teoro akimis išvydęs ir pamilęs Filosofijos žemę, savo tekstais mus veda į autentišką Filosofijos vietą, kad Filosofiją regėtume ne kaip fragmentuotą ir paraštinę kultūros sritį, savo ruožtu suskilusią į sritinių filosofijų duženas, o kaip vientisą, organišką ir labai svarbią mūsų santykio su tikrove formą. Arvydo Šliogerio tekstai lietuvių filosofiją iš vien profesionalams įdomios akademinės disciplinos pavertė reikšminga bendrosios kultūros ir viešojo gyvenimo dalimi. Mąstytojas suformavo – ar net sukūrė – tokią filosofinę lietuvių kalbą, kuria mąsto ir kalba dabartinės Lietuvos filosofų kartos. Filosofinė Arvydo Šliogerio kalba įsteigė aukščiausią ir prakilniausią lietuviškojo kalbėjimo apie žmogų ir pasaulį registrą, be kurio dvasinis tautos gyvenimas nebūtų vainikuotas ta viršūne, į kurią dabar žvelgiame su pasigėrėjimu ir pasididžiavimu, o ją kontempliuodami patys tampame įkvepiami autentiškai būčiai ir mąstymui.

Iškilaus mąstytojo 80-mečiui skirtoje jubiliejinėje konferencijoje teoriškai pažvelgsime tiek į Arvydo Šliogerio filosofiją, tiek – pro jo autorinės filosofijos optiką – į patį filosofijos fenomeną. Kelsime klausimą, kas yra filosofija – ir kas yra būtent paties Arvydo Šliogerio filosofija, pažvelgdami į filosofiją Arvydo Šliogerio filosofijos akimis; diskutuosime apie tai, ką paties mąstytojo žodžiais galėtume įvardyti kaip filosofijos Niekį ir Esmą, jos viršukalnes ir nuokalnes, jos didybę ir menkystę, pilnatvę ir skurdą; svarstysime apie tai, kokia yra lietuvių filosofijos – ir konkrečiai Arvydo Šliogerio filosofijos – vieta akademinėje bei kultūrinėje Lietuvos erdvėje ir kokios yra autorinės, gimtąja kalba kuriamos filosofijos perspektyvos globalėjančiame pasaulyje; mąstysime apie tai, koks yra tikrasis šiuolaikinės filosofijos pašaukimas bei misija ir kaip turėtume suvokti filosofo pareigą visuomenei; kelsime klausimą, kiek filotopinis Arvydo Šliogerio mąstymas yra aktualus globalių ekologinių iššūkių akivaizdoje; teirausimės apie tai, kaip turėtume suvokti siaurai specializuotos akademinės filosofijos ir visam kultūros laukui reikšmingos filosofijos santykį; teoriškai analizuosime konkrečius filosofo darbus ir jo mąstymo visumą, dalinsimės prisiminimais apie jį kaip asmenį.

Pasiklausyti konferencijoje skaitomų pranešimų mielai kviečiami ne tik filosofai bei kiti akademinio pasaulio atstovai, bet ir visi, kuriems brangi Lietuvos filosofija, filosofinė lietuvių kalba ir kuriems rūpi dvasiniai bei intelektiniai žmogiškojo gyvenimo pamatai, humanitarinės kultūros likimas.

Konferencija vyks: 2024 m. rugsėjo 27 d. (penktadienis), VU Aula Parva (Mažoji aula), Universiteto g. 3.,Vilnius