Pamokų ciklas „Atraskime Aziją!“ 2024

„Atraskime Aziją!“ – tai naujas Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto Azijos ir transkultūrinių studijų instituto projektas, kurio tikslas yra supažindinti su Azijos kultūromis 10–12 klasių Lietuvos moksleivius ir visus besidominčius. Šiuo projektu siekiama pagilinti moksleivių supratimą apie kultūrinius reiškinius Azijoje ir praplėsti jų pasaulėžiūrą pateikiant aktualią, nestereotipizuotą bei naujausiais moksliniais tyrimais paremtą informaciją.

Projektą sudaro devynios 45 minučių trukmės pamokos apie įvairius kultūrinius fenomenus iš skirtingų Azijos valstybių ir regionų. Pamokas ves VU Azijos ir transkultūrinių studijų institute dirbantys dėstytojai, vieni geriausių Azijos specialistų Lietuvoje. Pamokų turinys įtraukiantis, sudominantis ir pritaikytas moksleivių auditorijai, o kiekvieno užsiėmimo pabaigoje bus sudaryta galimybė užduoti klausimų.

Pamokų aprašus ir tvarkaraščius rasite žemiau. Į šiuos užsiėmimus yra vykdoma registracija – moksleiviai gali registruotis į dominančias pamokas. Užsiėmimai vyks „Microsoft Teams“ platformoje. Registruotis galite čia!

AA 01a 24  

1. Apie Azijos pažinimo raidą
     (Prof. dr. Audrius Beinorius)

Azija yra ne tik seniausių pasaulio civilizacijų buveinė ir didžiausias gyventojų skaičiumi žemės regionas, bet ir pasaulio ekonominė galia, strateginis geopolitinis taškas bei moderniosios kultūros avangardas. Pamokoje glaustai pažvelgsime į Azijos studijų atsiradimą lėmusius veiksnius, jų istoriją ir dabartį. Bandysime atsakyti į klausimus: kokie interesai lėmė Vakarų žvilgsnį ir žingsnį į Azijos kultūras? Kur vedė šilko kelias? Koks vaidmuo formuojantis orientalistikos mokslui teko pirkliams ir krikščionių misionieriams, pavyzdžiui, lietuviui Andriui Rudaminai (XVI–XVII a.)? Kokie kolonijiniai stereotipai apie Aziją gajūs dar ir mūsų laikais ir kokie nauji žinių prioritetai vyrauja dabartyje? Kuo reikšmingas perėjimas nuo „kalbos ir teksto“ prie „kasdienės žmonių tikrovės“? Kaip Azija suvokiama ir perbraižoma šiuolaikiniuose regionistiniuose Azijos tyrimuose?

Apie dėstytoją: Azijos šalių kultūrų ir religijų tyrinėtojas, profesorius dr. Audrius Beinorius yra vienas žinomiausių Lietuvos orientalistų. Dėstomi dalykai: Pietų Azijos filosofija ir teologija, Budizmas, Kultūrinė psichologija, Pokolonijinė teorija.

Pamoka vyks 2024 m. kovo 13 d. 17:00 val.. Prašome registruotis čia

AA 06 03  

2. Kelionė po Indijos kalbų labirintus
     (Lekt. Gabija Nomeda Vosyliūtė)

Pietų Azija, o ypač Indija, yra įvairiausių religijų ir skirtingų kultūrų katilas. Tačiau daugeliui žinoma, kad būtent kalbos labiausiai padeda atverti duris į nepažintus kultūrų klodus, suprasti kitą. Tad šioje pamokoje, aptarę Indijos kalbų įvairovę, įsigilinsime į regione dominuojančią hindi kalbą, jos istoriją ir rašto sistemą. Sužinosime, kaip išmokus vien tik ją, lengvai susišnekėsite net dvejomis kalbomis ir kokius šios kalbos žodžius kasdien vartojame apie tai net nesusimąstydami.

Apie dėstytoją: Gabija Nomeda Vosyliūtė yra indologė, Indijos ir Pietų Azijos studijų specializacijos lektorė, Azijos menų centro direktorė. Dėstomi dalykai: Hindi kalba, Pietų Azijos literatūra.

Pamoka vyks 2024 m. kovo 20 d. 17:00 val.. Prašome registruotis čia

AA 07 24  

3. Ką valgo kinų mirusiųjų sielos? Kinų religijos ypatumai
     (Doc. dr. Loreta Poškaitė)

Kam kinų mirusiųjų sieloms ir dievybėms reikalingas maistas bei pinigai? Kuo skiriasi maisto patiekimas protėvių sieloms, dievybėms ir piktosioms dvasioms? Ar tikrai kinai labai bijo piktųjų dvasių ir kaip nuo jų saugosi? Kaip kinai supranta mirtį ir jai ruošiasi? Į šiuos ir kitus klausimus bus atsakyta šioje pamokoje, kurioje taip pat bus aptariamos svarbiausios kinų religinės tradicijos, jų santykis ir kinų santykis su dievybėmis, religijos vieta kinų gyvenime.

Apie dėstytoją: Docentė dr. Loreta Poškaitė yra viena pagrindinių Kinijos kultūros tyrėjų Lietuvoje. Dėstomi dalykai: Kinijos istorija, Kinijos kultūra ir jos tyrimai, Kinijos estetika, Daoizmas Kinijoje, Kinijos modernizmas, Lyčių santykiai Azijoje.

Pamoka vyks 2024 m. kovo 27 d. 17. val. Prašome registruotis čia

AA 02a 24  

4. Avies medžioklė prie Rašiomono vartų arba keletas punktų apie šiuolaikinę japonų literatūrą
      (Jaunesn. asist. Jurgita Ignotienė)

Šioje pamokoje kviesime pasižvalgyti po šiuolaikinės japonų literatūros plotus: susipažinsime su svarbiausiais japonų literatūros autoriais, užmesime akį į reikšmingiausius kūrinius, pamėginsime neįsipainioti į rašytojų tarpusavio ryšių tinklus, neužsisėdėti Ginzoje drauge su Osamu Dazai ir neužsibūti „konbinyje“ su Sayaka Murata. Ir gal pavyks sumedžioti avį – suprasti, kuo japonų literatūra savita, o kuo panaši į mūsiškę.

Apie dėstytoją: Jaunesnioji asistentė Jurgita Ignotienė yra japonologė, dėstytoja, vertėja, išvertusi kelis Haruki Murakami romanus į lietuvių kalbą. Dėstomi dalykai: Japonų kalba, Japonijos religija, šiuolaikinė Japonijos literatūra.

Pamoka vyks 2024 m. balandžio 3 d. 17.00 val. Prašome registruotis čia

AA 08 24  

5. Turkija: žinoma ir nežinoma
     (Lekt. Natela Statkienė)

Ar Turkija jums asocijuojasi tik su paplūdimio atostogomis? Norite sužinoti daugiau apie įspūdingą Turkijos kultūrą ir tradicijas? O gal įdomu išgirsti ne tik apie garsius lankytinus objektus, bet ir apie paslaptingas, mažiau žinomas Turkijos vietas? Pasiruoškite išplėsti savo žinias ir atrasti šios šalies įvairovę! Pamokoje bus papasakota daug įdomių ir linksmų detalių apie Turkiją – tyrinėsime ne tik garsius Turkijos istorinius paminklus, bet ir mažiau žinomas, tačiau ne mažiau įdomias vietas ir faktus. Kviečiame iš naujo atrasti šią nuostabią šalį ir praplėsti savo suvokimą apie Turkijos kultūrą ir tradicijas.

Apie dėstytoją: lektorė Natela Statkienė yra turkologė, Artimųjų Rytų studijų dėstytoja. Dėstomi dalykai: Turkų kalba, Turkų kalbos žodžių daryba ir morfologija, Artimųjų Rytų kultūros bruožai.

Pamoka vyks 2024 m. balandžio 10 d. 17.00 val. Prašome registruotis čia

AA 03 24  

6. Taivano etninės grupės ir jų kultūra
     (Jaunesn. asist. Balys Astrauskas)

Paskaitoje pažvelgsime į Taivano etnokultūrinę įvairovę ir jos istorinę raidą. Nors bene visi iš 24 milijonų Taivano gyventojų puikiai susikalba bendrine kinų (mandarinų) kalba, Taivanas etninių ir kultūrinių tapatybių gausa yra itin kompleksiška ir nevienalytė visuomenė, o šiame daugiasluoksniškume slypi ir erdvė konfliktams. Jau daugiau nei 10 tūkstančių metų saloje gyvenančios austroneziečių autochtonų gentys patyrė stiprią kelis kartus pasikeitusių kolonistų priespaudą, o nuo XVII a. iš žemyninės Kinijos ten keltis pradėjusios kinų hokkien ir hakka bendruomenės tiek japonų valdymo, tiek ir XX a. 6–9 dešimtmečiais trukusios Nacionalistų partijos (Guomindango) diktatūros metais nukentėjo nuo griežtos asimiliacinės politikos. Šiandieninėje demokratinėje ir pliuralistinėje Taivano visuomenėje lokalios tapatybės išgyvena renesansą, tačiau jis neišvengiamai susiduria ir su iššūkiais.

Apie dėstytoją: Balys Astrauskas yra sinologijos studijų dėstytojas, jaunesnysis asistentas ir doktorantas, tiriantis Taivano hakka protėvių garbinimo liaudies religines praktikas. Dėstomi dalykai: Kinijos istorijos, literatūros ir kultūros tematika.

Pamoka vyks 2024 m. balandžio 17 d. 17.00 val. Prašome registruotis čia

AA 05 24  

7. Islamo etika: lyčių ir kartų santykiai
     (Jaunesn. asist. Maritana Larbi)

Islamas formuoja savo etines ir moralines vertybes remiantis konkrečiais islamiškais šaltiniais, t.y. Koranu ir pranašo Muchamedo tradicija. Pamokoje aptarsime, kaip tai atsispindi formuojant elgesio normas tarp lyčių bei kartų ir kaip tai vyksta kasdieniniame gyvenime.

Apie dėstytoją: Jaunesnioji asistentė Maritana Larbi yra Artimųjų Rytų regiono tyrėja ir dėstytoja. Dėstomi dalykai: Artimųjų Rytų kultūros bruožai, Islamo menas, Ikiislaminė Arabija, Islamo teisė, Koranistikos įvadas.

Pamoka vyks 2024 m. balandžio 24 d. 17.00 val. Prašome registruotis čia 

AA 04a 24  

8. „K in K-pop“: korėjietiškos pop muzikos raida
     (Lekt. Glorija Kliokytė)

Kaip ir kada susiformavo K-pop? Kokie šio muzikos žanro išskirtinumai? Šioje pamokoje trumpai apžvelgsime korėjietiškos populiariosios muzikos raidą nuo 60-ųjų iki dabar. Sužinosime, kaip istoriniai įvykiai bei globalizacija paveikė muzikos industriją šalyje ir ką iš tiesų galime vadinti K-pop.

Apie dėstytoją: lektorė Glorija Kliokytė yra korėjistikos specializacijos dėstytoja, tyrinėjanti Korėjos tradicinę ir šiuolaikinę muziką bei tarpkultūrinius santykius tarp Pietų Korėjos ir Japonijos. Dėstomi dalykai: Korėjos istorija, Korėjos populiarioji kultūra.

Pamoka vyks 2024 m. gegužės 8 d. 17.00 val. Prašome registruotis čia 

     

 

Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika. Daugiau informacijos