Apie
Misija
Mūsų misija Vilniaus universiteto Turkų kalbos centre – ugdyti gilų turkų kalbos, kultūros ir paveldo supratimą ir vertinimą tarp mūsų studentų. Esame įsipareigoję teikti aukštos kokybės kalbos mokymą, kultūrinį įsiliejimą ir akademinį praturtinimą asmenims iš įvairių aplinkų. Su savo novatoriškų programų ir atsidavusių dėstytojų pagalba, siekiame suteikti studentams kalbinių įgūdžių ir kultūrinių įžvalgų, reikalingų klestėti tarpusavyje susijusiame pasaulyje.
Vizija
Mūsų vizija – tapti pirmaujančia turkų kalbos mokymo ir kultūros studijų institucija, siekiančia akademinės kompetencijos ir įtraukties. Siekiame ugdyti besimokančiųjų visą gyvenimą bendruomenę, gerai mokančią turkų kalbą ir kultūrą, skatinančią tarpkultūrinį supratimą ir bendradarbiavimą pasauliniu mastu.
Vilniaus universiteto Filologijos fakultete įsikūręs Turkų kalbos centras, kuris 2021 m. buvo renovuotas su TİKA parama, gali pasigirti modernizuota auditorija ir biuro patalpomis.
Turkų kalbą Vilniaus universitete dėsto du vietiniai dėstytojai ir vienas lektorius iš Turkijos.
Programos
Studentai gali studijuoti pagal šias programas
• Artimųjų Rytų studijų programa (VU Filosofijos fakulteto Azijos ir transkultūrinių studijų institutas)
Ši programa siekia pasiūlyti visapusišką išsilavinimą, apimantį turkų kalbą, kultūrą, sociologiją, istoriją, religiją, meną ir literatūrą. Tai vienintelė bakalauro programa Lietuvoje, kurioje rengiami Artimųjų Rytų regiono specialistai. Studijos pradedamos nuo pasirinktos regiono kalbos (turkų, arabų arba persų) mokymosi, o nuo antro kurso galima rinktis papildomą regiono kalbą.
• Lietuvių filologija ir turkų kalba (VU Filologijos fakultetas)
Pagrindinį dėmesį skirdami lietuvių kalbos studijoms, studentai turi galimybę paįvairinti savo mokymo programą pasirinkdami užsienio kalbą. Pasirinkus turkų kalbą, kartu su pagrindinėmis lietuvių kalbos studijomis reikia lankyti 6–8 valandų savaitinius turkų kalbos, istorijos ir literatūros kursus.
Universiteto ir Erasmus studentai
Universiteto studentai turi galimybę rinktis pasirenkamuosius turkų kalbos kursus, kuriuos sudaro 4 valandos per savaitę. Taip pat ir Erasmus studentai kviečiami dalyvauti turkų kalbos užsiėmimuose.
Ne universiteto bendruomenės nariai
Asmenys, norintys įgyti turkų kalbos įgūdžių, gali lankyti Filologijos fakulteto arba Azijos ir transkultūrinių studijų instituto teikiamus vakarinius turkų kalbos kursus.
Komanda
 |
|
Doc. dr. Galina Miškinienė
Turkų kalbos bei kultūros dėstytoja, hum. mokslų daktarė, Vilniaus universiteto docentė. Akademinių interesų sritis – Lietuvos ir Lenkijos totorių raštija, istorija bei kultūra, Lietuvos ir Turkijos kultūros ryšiai, islamo raida Lietuvos Didžiosios Kunigaikštijos teritorijoje. 2001 m. parengė ir išleido monografiją „Seniausi Lietuvos totorių rankraščiai. Grafika. Transliteracija. Vertimas. Tekstų struktūra ir turinys“. Taip pat parengė ir išleido „Lietuviški-turkiški pasikalbėjimai (2002), „Ivano Luckevičiaus kitabas – Lietuvos totorių kultūros paminklas“ (2009), The Kitab of Ivan Lutskevich a Monument of Lithuanian Tatar Culture” (2021), yra „Lietuvos totorių rankraščių katalogo“ (2005) ir studijos „Turkų-lenkų kalbų žodynėlis iš Lietuvos totorių rankraščio (1840)“ bendraautorė. Daugiau kaip 100 straipsnių nacionaliniuose ir užsienio žurnaluose autorė. Verčia iš turkų kalbos. Pagrindinis vertimo rezultatas – dviejų romanų vertimas iš turkų kalbos į lietuvių kalbą: Orhano Pamuko „Juodoji knyga“ ir Aišos Kulin „Sevdalinka“.
El. paštas:
|
 |
|
Lekt. dr. Natela Statkienė
Turkų kalbos ir kultūros dėstytoja, nuo 2001 m. dirbanti Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto Azijos ir tarpkultūrinių studijų institute (buv. Orientalistikos centre). Jos moksliniai interesai apima šiuolaikinę turkų kalbą ir jos dėstymą, aktyvius mokymo metodus užsienio kalbų dėstyme bei kultūros diplomatiją. Lektorė organizuoja ir aktyviai dalyvauja įvairiuose renginiuose, siekiančiuose populiarinti turkų kalbą ir kultūrą. Natela Statkienė taip pat yra laisvai samdoma vertėja žodžiu ir licencijuota gidė, vedanti ekskursijas turkų kalba.
El. paštas:
|
 |
|
Vyresn. lekt. dr. Akin Gürbüz
Dr. Akin Gurbuz nuo 2023 m. rugsėjo 1 d. dirba vizituojančiu dėstytoju, dėsto turkų kalbą Filologijos ir Filosofijos fakultetuose. Jį čia paskyrė Turkijos vyriausybė Turkijos ambasados Vilniuje vardu iš Muğla Sıtkı Koçman universiteto Turkijoje. Akademinių interesų sritis – užsienio kalbų dėstymo metodika, kalbų kontaktai, kultūrų ir kalbų sąveika daugiakultūrinėje ir daugiaetninėje aplinkoje.
El. paštas:
|
|
|
|
Partneriai
• Turkijos Respublikos ambasada Lietuvoje
• Yunus Emre institutas
Įvykiai
2025 m. gegužės mėn. prekybos ir laisvalaikio centre „Panorama“
Turkijos kultūros dienos
Nepraleiskite progos patirti Turkijos kultūros magiją Vilniuje!
Renginio programa
• „Turkija nuotraukose“ – kultūros ir gamtos galerija
Leiskitės į vaizdingą kelionę po Turkiją per įspūdingas nuotraukas, atskleidžiančias šalies grožį ir įvairovę.
• Skonių kelionė – atidarymo diena su turkiška virtuve
Paragaukite autentiškų Turkijos patiekalų ir pasinerkite į šios šalies skonius!
• „Muziejus be sienų“ – virtuali kelionė po Turkiją
Pasinerkite į istorijos ir meno pasaulį su pažangia Holonext virtualios realybės technologija.
• Kultūrų harmonija – turkų liaudies šokiai, muzika ir sema pasirodymas
Stebėkite žavingus tradicinius turkų liaudies šokius ir paslaptingą sema – sufių dervišų sukimosi – pasirodymą, kurį rengia Totorių kultūros centras.
• Ebru – tapybos ant vandens menas
Dalyvaukite dirbtuvėse, išbandykite unikalų ebru tapybos meną ir sukurkite unikalų meno kūrinį.
• Kaligrafija menas - HAT
Atraskite išskirtinį turkų kaligrafijos meną ir jo elegantiškas formas, kurios įkvėpė šimtmečius trukusias tradicijas.
• Turkiškų skanėstų diena – kava, arbata ir desertai
Saldus finalas! Mėgaukitės autentiška turkiška kava, arbata ir gardžiais desertai
Visi renginiai nemokami!
Organizatoriai: VU FSF Azijos ir transkultūrinių studijų instituto turkologijos dėstytojai
Rėmėjai: Yunus Emre institutas (Turkija)
Partneriai: Turkijos Respublikos ambasada Vilniuje, prekybos ir laisvalaikio centras „Panorama“, Holonex, Mūzų kerai, Vilniaus apskrities totorių bendruomenė, Totorių kultūros centras, MangalMen
Kontaktai
El. paštas:
Adresas: VU FsF Azijos ir transkultūrinių studijų institutas, Turkų kalbos centras,
Universiteto g. 5, LT-01513 Vilnius