Indijoje gausu šnekamųjų kalbų – reglamentuotos 22 regioninės kalbos bei daugiau nei 800 dialektų. Oficiali Indijos kalba yra hindi: ją gimtąja kalba laiko daugiau nei 40 proc. Indijos gyventojų. Hindi kalba populiari ir kitose valstybėse: Nepale, Fidžyje, Gajanoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Didžiojoje Britanijoje. Pagal kalbančių žmonių skaičių (496 milijonai) hindi kalba užima trečiąją vietą tarp populiariausių pasaulio kalbų.
Hindi kalba, kaip ir lietuvių, priklauso indoeuropiečių kalbų šeimai, todėl europiečiams kyla mažiau tarimo problemų mokantis hindi kalbos nei kitų Azijos kalbų. Hindi kalboje naudojamas paveldėtas iš sanskrito ir nedaug tepakeistasdevanagari raidynas, kuris yra nesunkiai išmokstamas (tereikia įsidėmėti 11 balsių ir 35 priebalsių ženklus). Hindi kalbos istorijai didelį poveikį turėjo ir musulmonai užkariautojai, pradėję skverbtis į Indiją XIII–XV a. ir kalbėję arabų, persų, tiurkų kalbomis, todėl šiuolaikinėje hindi kalboje yra išlikę nemažai arabų, farsi kalbų žodžių. Pakistane kalbam hindi kalbai gimininga urdu kalba. Urdu ir hindi kalbomis kalbantys gali nesunkiai suprasti vienas kitą, skiriasi tik naudojama rašto sistema ir žodynas. Todėl hindi kalbos mokėjimas ne tik palengvina kitų giminingų regiono kalbų (sanskrito, urdu, pandžabi ir kt.) mokymasi, tačiau taip pat atveria kelius pažinti turtingą Indijos kultūrą ir žmones.
Daugiau apie hindi kalbą
Hindi kalbą Rytų kalbų mokykloje dėsto VU Azijos ir transkultūrinių studijų instituto dėstytoja Nomeda Gabija Vosyliūtė.