Dalitai – pagal Indijos kastų santvarką neliečiamaisiais laikyti žmonės. Jų politinė mobilizacija nėra naujovė. Nuo Indijos nepriklausomybės judėjimo laikų dalitai kovoja už savo teises ir bando gerinti savo padėtį. Pastaraisiais metais pastebimas naujas reiškinys – dalitų studentų politinė mobilizacija Indijos universitetuose.
Anksčiau Indijos universitetuose sudarę mažumą, šiandien dalitai aktyviai dalyvauja universitetų politiniame gyvenime ir viešoje erdvėje. Dalitų studentų judėjimas daugeliu atžvilgių primena afroamerikiečių pilietinių teisių judėjimą JAV universitetuose XX a. šeštajame ir septintajame dešimtmetyje. Tik šiuo atveju dėmesio centre atsiduria ne rasinė, o kastinė tapatybė.
Neliečiamieji ir kastų sistema Indijoje
Vienas iš seniausių Indijos tekstinių šaltinių, Rigvedos himnas Puruša sūkta, pasakoja, kaip iš kosminio pirmažmogio Purušos kūno dalių sukuriamas visas pasaulis ir keturi visuomenės sluoksniai – brahmanai (šventikai), kšatrijai (kariai), vaišijai (amatininkai) ir šudros (žemdirbiai, tarnai). Vėlesni Dharmašastrų tekstai mini įvairias taisykles, kurios reglamentuoja santykius tarp skirtingų kastų. Juose rašoma apie žiaurias bausmes, kurių nusipelno šudros ir kitos žemosios kastos už kastinės santvarkos normų nesilaikymą. Skirtinguose Indijos tekstiniuose šaltiniuose aptinkamos įvairios sąvokos, apibūdinančios žemų kastų žmones kaip neliečiamuosius. Nurodomi jiems pritinkantys suteršiantys darbai ir pareigos (kritusių gyvulių tvarkymas, išviečių valymas ir t. t.), kontakto su aukštosiomis kastomis draudimai. Galiausiai kolonijiniais laikais išsikristalizuoja neliečiamųjų sąvoka, kuri apibūdina Indijos visuomenės žemiausiam sluoksniui priklausančias ir atskirtyje gyvenančias grupes, laikomas penktąja kasta.
Praėjusio šimtmečio antropologiniai Indijos visuomenės tyrimai pateikia tokį neliečiamųjų įvaizdį: neliečiamieji yra tokie suteršiantys, kad aukštosios kastos baidosi net jų šešėlio; neliečiamieji privalo nešioti po kaklu varpelį, įspėjantį apie jų artėjimą; kaimuose jie gyvena segreguotose kolonijose, panašiose į getus, ir susiduria su daugybe socialinių apribojimų.
Visą straipsnį skaitykite žurnale.
Šaltinis: Žurnalas „Spectrum“, 2017, birželio mėn. Nr. 1 (26), p. 30-33. ISSN 1822-0347.
Prieiga per internetą: http://naujienos.vu.lt/zurnalas-spectrum-2/