Rytų Azijos menas jau prieš kelis šimtmečius pasiekė Vakarus ir buvo itin prieštaringai vertinamas vakariečių, nes jis atrodo visiškai priešingas klasikiniams vakarietiškojo meno kanonams ir pačiam jo suvokimui, rašo „Menorinkos.lt“ pranešime žiniasklaidai.
Vis dėlto, kaip sako Meno istorijos mokykloje (MIM) paskaitų ciklą apie kinų ir japonų menus bei jų recepciją Vakaruose skaitanti dr. Loreta Poškaitė, priešinti šias menines tradicijas būtų labai stereotipiška – įdomiau ieškoti jų dialogo. Jis, beje, slypi ne tik atskiruose menuose, bet ir kasdienybėj ...
Skaityti daugiau
Savitu charakteriu, tam tikra mąstysena pasižymi ne tik žmonės, bet ir bendruomenės, kultūros, valstybės. Tarptautiniuose santykiuose ne mažiau svarbu perprasti kitos šalies mentalitetą nei versle – partnerio ar konkurento charakterį. Apie kinų mąstyseną ir jos išmanymą Alfa.lt kalbėjosi su Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių studijų instituto docente, Lietuvos kultūros tyrimų instituto mokslininke Loreta Poškaite.
Skaityti daugiau
Kelis pastaruosius dešimtmečius mokslininkai sparčiai plėtoja konceptualias ir istorines ilgai marginalizuoto ezoterizmo fenomeno studijas, padedančias suprasti, kas lėmė ezoterizmo išstūmimą iš Vakarų kultūrinių praktikų ir akademinių studijų rato. Tačiau vis dar lieka neįvertintas Rytų tradicijų kontekstas. Ar analoginis, koreliacinis mąstymas, grindžiamas universalaus tarpusavyje susijusių ryšių ir sąveikų tinklo samprata pasitelkus simbolių ir metaforų kalbą, intuicijos ir vaizduotės įrankius yra universalūs, globalaus ezoterizmo bruožai ar tik lokali tra ...
Skaityti daugiau
2021 m. rugsėjo 1 d. „Žinių radijo“ laidoje „Atviras pokalbis“ dalyvavo Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių studijų instituto docentė dr. Loreta Poškaitė. Laidoje buvo kalbama apie Kiniją pasaulio ir šalies vidaus kontekste žvelgiant per istorinę bei kultūrinę perspektyvą – kaip suprasti šios valstybės specifiką. Laidos įrašas
Skaityti daugiau
Žurnale „Lėtai apie pasaulį“ publikuotas doc. Loretos Poškaitės straipsnis „Kinijos kalnai: tarp tikrovės, meno ir fantazijos“.Dauguma knygų, supažindinančių skaitytoją su Kinija ir jos gamta, dažniausiai pradedamos pastebėjimu, kad ji pasižymi bene didžiausia reljefo ir klimato įvairove, pradedant žaliuojančiomis stepėmis ir baigiant smėlio audras keliančiomis dykumomis. Tačiau beveik du trečdalius Kinijos teritorijos užima kalnai, kurie ilgainiui tapo svarbiausiomis dvasinės, religinės, kultūrinės ir politinės piligrimystės vietomis. Nuo seniausių laik ...
Skaityti daugiau
Daugeliui vakariečių kyla klausimas, ar kinai turi tokį Dievą, koks jis suprantamas trijose mums pažįstamose monoteistinėse religijose – dievą, kaip Absoliutą, kaip transcendentinio pasaulio kūrėją? Ar kinų religijoje egzistuoja Anapusinio pasaulio ir Visatos vizija? Ar yra kinų krikščionių?
Skaityti daugiau
Menas reikalingas tam, kad ugdytų žmonių dorovingumą, tinkamą elgesį, nes tai yra harmoningos, taikios valstybės pagrindas. Kelios neteisingos natos gali sukelti politinę suirutę, o neteisingai parinkta muzika – politinę nesantaiką tarp atskirų valstybių, – sako Konfucijaus mokymas. Apie tradicinį kinų meną pokalbis su VU Orientalistikos centro dėstytoja Loreta Poškaite.
Laidos vedėja Violeta Melnikienė.
Skaityti daugiau
Vilniaus universiteto Orientalistikos centro budizmo tyrinėtojas prof. Audrius Beinorius ir doc. Loreta Poškaitė „Žinių radijo“ laidoje „Prie pietų stalo“ diskutavo apie tai, ko lietuviai ieško Rytuose ir ką ten atranda. „Kitų kultūrų pažinimas yra veidrodis, padedantis pažinti save. Pažinęs kitas kultūras, tapau labiau lietuvis“, – teigia budizmo tyrinėtojas Audrius Beinorius.Laidos vedėjas Raigardas Musnickas.
Skaityti daugiau
2016 m. balandžio 12 d. (antradienį) vyko apskritojo stalo diskusija „Ex oriente lux“. Pasitinkant dvi LMA tikrojo nario prof. Antano Andrijausko monografijas, „Amžinybės ilgesys: Tradicinė indų kultūra, estetika ir menas“ (2015) ir „Vaizduotės erdvės: Tradicinė kinų estetika ir menas“ (2015).
Renginyje dalyvavo LMA tikrasis narys prof. Antanas Andrijauskas, prof. habil. dr. Bronislavas Kuzmickas, dr. Valdas Jaskūnas, dr. Naglis Kardelis, dr. Loreta Poškaitė ir dr. Odeta Žukauskienė.
Diskusijai vadovavo dr. Naglis Kardelis.
Skaityti daugiau
Lietuvos mokslų akdemijoje vykusioje diskusijoje „Orientalistika, civilizacinė ir kultūrinė komparatyvistika Lietuvoje: iš sovietmečio į ateitį“ dalyvavo LMA tikrasis narys prof. Antanas Andrijauskas, Vilniaus universiteto Orientalistikos centro direktorius dr. Valdas Jaskūnas, prof. Audrius Beinorius, dr. Loreta Poškaitė, doc. dr. Naglis Kardelis, Kultūros tyrimų instituto mokslininkai dr. Vytautas Rubavičius, dr. Aivaras Stepukonis.
Skaityti daugiau
Siekdami užtikrinti jums teikiamų paslaugų kokybę, Universiteto tinklalapiuose naudojame slapukus. Tęsdami naršymą jūs sutinkate su Vilniaus universiteto slapukų politika.
Daugiau informacijos