Praėjusių metų spalio 2-ąją buvo minimas Indijos nacionalinio išsivadavimo lyderio Mahatmos Gandžio 150-osios gimimo metinės. 1947 metais išvedęs Indiją iš Didžiosios Britanijos imperijos jungo, M. Gandi tapo taikaus pasipriešinimo simboliu visame pasaulyje. Minint Indijos ikonos gimimo metines, pasauliui primenama traumuota Indijos pasipriešinimo istorija prieš kolonialistinį imperializmą, į kurią įspaustas ir lietuvio Hermanno Kallenbacho vardas.
Nuo 2015 metų vienintelėje Lietuvos saloje Rusnėje, Atmatos krantinėje, stovi Romualdo Kvinto paminklas, skirtas dviejų tautų draugystei – Indijos tautinio išsivadavimo lyderiui Mahatmai Gandžiui ir jo artimam draugui, architektui, augusiam Mažojoje Lietuvoje – Hermannui Kallenbachui. Lietuvai minint Lietuvos valstybingumo atkūrimo šimtmetį ir Baltijos kelio trisdešimtmetį, šiais metais buvo paminėtos ir 150-osios Mahatmos Gandžio gimimo metinės. Ši iškili asmenybė Lietuvoje buvo pagerbta istoriniu Indijos viceprezidento Venkaiah Naidu vizitu. Lietuvai – tai pirmas tokio aukšto lygmens oficialus Indijos vizitas. XX amžiuje užsimezgusi unikali draugystė tarp rusniškio H. Kallenbacho ir M. Gandžio šiandieną laikoma laisvės ir nepriklausomybės simboliu.
Hermannas Kallenbachas 1871 metais gimė Žemaičių Naumiestyje, Rytų Prūsijoje, apie 30 kilometrų nuo Rusnės miestelio. Ankstyvoje vaikystėje Hermanno tėvai persikėlė gyventi į Rusnę, Mažąją Lietuvą, kur prabėgo jo jaunystė. Pabaigęs Tilžės gimnaziją, Kallenbachas išvyko į Štutgartą studijuoti architektūrą. Iš savo giminaičių sulaukęs pakvietimo persikelti gyventi į Pietų Afriką, 1896 metais atvyksta į Johanesburgo miestą, kur sėkmingai pradeda savo, kaip architekto, kelią. Būtent šiame mieste užsimezga unikali dviejų vyrų bičiulystė. Jaunas ir sėkmingai architekto karjerą pradėjęs H. Kallenbachas 1903 metais Pietų Afrikoje sutinka ambicingą Indijos teisininką Mohandą Karamchand Gandį. M. Gandis, 1891 metais pabaigęs teisės studijas Londone, 1893 metais išvyksta į Pietų Afriką teikti teisines konsultacijas ten gyvenantiems indų kilmės verslininkams.
Visą straipsnį skaitykite čia.
Šaltinis: LRT / 2020-03-20