Indijai grumiantis su koronaviruso pandemijos banga, pastarosiomis dienomis įvairios pasaulio šalys į ją siunčia daug humanitarinės pagalbos. Apie specialią siuntą paskelbė net labiausiai Europoje nuo COVID-19 nukentėjusi Čekija. Kaip planuoja elgtis Lietuva? Užsienio reikalų ministerija 15min patvirtino, kad pagalbos siuntimo Indijai klausimas „yra darbotvarkėje“, tačiau konkretūs sprendimai dar nėra priimti.
Indijoje kilusi COVID-19 banga – viena didžiausių pasaulyje nuo pat pandemijos pradžios praėjusiais metais. Šalyje jau viršyti ligoninių ir krematoriumų pajėgumai, nors Indija yra tarp didžiausių skiepų gamintojų pasaulyje. Trūksta vaistų, deguonies, žmonės miršta tiesiog gatvėse prie gydymo įstaigų – viduje vietų tiesiog nėra. Dėl užsikrėtimų skaičiaus augimo iš dalies kaltinama naujo viruso atmaina ir valdžios sprendimai leisti vykti masiniams politiniams bei religiniams renginiams. Nebuvo uždraustos ir kriketo varžybos.
Ketvirtadienį užregistruotos 3645 mirtys nuo koronaviruso – tai naujas Indijos, kur COVID-19 pasiglemžė daugiau nei 200 tūkst. žmonių gyvybių, rekordas. Daug Vakarų šalių jau pranešė apie konkrečią pagalbą šiai valstybei. <....>
Savo ruožtu Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių studijų direktorė bei Pietų Azijos studijų docentė Kristina Garalytė 15min sakė, kad iki šio pandemijos bangos antplūdžio Indijoje kelis mėnesius vyravo „pakankamai laisvas ir nerūpestingas gyvenimas“. „Buvo toks klaidinantis normalumo jausmas. Vyriausybė aiškino, kad pavyko suvaldyti virusą, kad viskas gerai, o ir tarp paprastų žmonių sklido jausmas, jog indai tarsi ir tapo atsparūs ligai. Žmonės planavo tūkstantines vestuves, vyko didžiuliai žemdirbių protestai. Kitaip tariant, vyko beveik normalus gyvenimas, tačiau dabar matome, kad situacijos suvokimas buvo visiškai klaidinantis“, – kalbėjo K. Garalytė.
Indijos valdžios elgesį ekspertė vadina esminiu krizės pagilėjimo faktoriumi – vyriausybė netgi skatino dalyvauti masinėse religinėse šventėse, nes valdančiajai nacionalistinei partijai „Bharatiya Janata“ (BNP) reikia mobilizuoti hinduistų balsus. „Indijoje religija dažnai naudojama politikai. Dar vienas svarbus aspektas – regioniniai rinkimai, vykę kovo ir balandžio mėnesiais. Rinkimų metu rengiami didžiuli politiniai mitingai, kurių šiemet buvo labai daug – vertinant dabartinius įvykius tikrai baisu žiūrėti į tas milžiniškas minias“, – pasakojo K. Garalytė.
Dabar padėtis tragiška. Trūkinėja net gerai išvystyta sveikatos apsaugos sistema, nors Indija save išdidžiai vadina „pasaulio vaistine“, nuo koronaviruso paskiepyta vos apie 2 proc. gyventojų. „Labai keista, kaip šalis, kurioje medicina ir moksliniai tyrimai yra labai stiprūs, negalėjo numatyti virusologinių tendencijų ir dabartinės bangos. Klausimas, ar skaičiavimų nebuvo, ar valdžiai buvo parankiau jų neviešinti“, – svarstė K. Garalytė.
Pasak jos, BJP pasižymi polinkiu cenzūruoti žiniasklaidą ir apskritai bet kokią kritiką: „Iš tviterio šalinami valdžiai kritiški komentarai, žmonės tiesiog bijo atvirai išsakyti kritiką, nes gali būti apkaltinti antivalstybine veikla ir pasodinti į kalėjimą. Cenzūravimo tendencija Indijoje tik įgauna pagreitį.“ <...>
Visą straipsnį skaitykite čia
Šaltinis: www.15min.lt / 2021-04-29
Prieiga per internetą: https://www.15min.lt/naujienos/aktualu/pasaulis