VU žurnalo „Spectrum“ numeryje publikuotas VU Azijos ir transkultūrinių studijų instituto Šiuolaikinės Azijos studijų 2 kurso magistranto Lino Tavaro straipsnis apie opijaus istoriją bei šios medžiagos teisinį reguliavimą Indijoje. Publikacijoje magistrantas pristato duomenis, surinktus 2021–2022 m. atlikto etnografinio tyrimo metu tiriant didžiausius opijaus ūkius turinčioje Indijos valstijoje Madhja Pradeše.

Lietuvoje ir kitose šalyse netylant diskusijoms apie psichoaktyviųjų medžiagų laikymo ir vartojimo reglamentavimą, pravartu pažiūrėti į šią problemą iš istorinės perspektyvos, nes ji yra labai sena ir apimanti kone visą pasaulį.

Viena iš didžiausią priklausomybę keliančių ir didžiausią žalą smegenims darančių narkotinių medžiagų yra laikomas heroinas, gaminamas iš opijaus. Koks iš tiesų yra šios medžiagos paplitimas, pavojus ir istorinė vartojimo ir reglamentavimo praktika? Ar drastiški draudimai, ar radikali laisvė sustabdė senovės graikus, Indijos, Turkijos, Kinijos regionų, Britų imperijos gyventojus nuo plataus masto piktnaudžiavimo opijumi? < ... >

Skaitykite visą straipsnį

Šaltinis: Žurnalas „Spectrum“ / 2024 m. gegužės 17 d.